تکنولوژی

HDR10 چیست؟

اچ‌ دی‌ آر ۱۰ (HDR10) فرا داده‌ ای استاتیک یا ایستا دارد. اچ‌ دی‌ آر ۱۰ پلاس و دالبی ویژن فرا داده‌ ای دینامیک یا پویا دارند. از آن‌جایی که این پویایی بزرگ‌ترین تفاوت بین HDR10 و DV است، اضافه کردن آن به HDR10 روی کاغذ کار سختی است. برای توضیح تفاوت بین HDR10 و +HDR10 باید ابتدا در خصوص metadata یا فراداده توضیح دهیم.

فرا داده، اطلاعات جانبی موجود در ماورای سیگنال ویدیویی است که همراه با محتوای تصویری HDR ارسال می‌شود و به تلویزیون فرمان می‌دهد که چگونه محتوای دارای محدوده‌ی دینامیکی بالا را نمایش دهد.

دالبی ویژن (DV) فرا داده‌ ای پویا دارد و به زودی +HDR10 هم جزو فرمت‌هایی خواهد بود که این ویژگی را دارد. فراداده‌ی اکثر فیلم‌ها شاید نیاز به این مقدار تنظیم دقیق نداشته باشد؛ اما این سطح از کنترل، به فیلم‌سازان این امکان را می‌دهد که تعیین کنند که هر قاب از فیلم در تلویزیون شما چگونه به نمایش در بیاید. روی کاغذ، این امکان می‌تواند منجر به افزایش کیفیت تصویر نسبت به HDR10 شود.

اچ‌ دی‌ آر پلاس سامسونگ هیچ ارتباطی به اچ‌ دی‌ آر پلاس گوگل، که گونه‌ای از افزایش کیفیت در دوربین موبایل است، ندارد. با اینکه هردو مربوط به اچ‌ دی‌آر هستند اما به لحاظ فنی صرفا تشابه اسمی بوده و یکی نیستند.

اچ‌ دی‌ آر ۱۰ پلاس و دالبی ویژن کارکرد یکسانی خواهند داشت.

در حالیکه استاندارد کنونی HDR10 از فراداده‌ ی استاتیک یا ایستا استفاده میکند، استاندارد +HDR10 از ابرداده‌ های دینامیکی برای خلق کنتراست بهتر و رنگ‌ هایی نزدیک به واقعیت استفاده میکند که نهایتا تجربه دیداری را بسیار بهتر میکند. با استفاده از این ابرداده‌ های دینامیکی کدگذاری شده در سیگنال +HDR10، این استاندارد میتواند سطح روشنایی سیگنال HDR را بصورت صحنه به صحنه تنظیم کرده و تصویری بسیار نزدیکتر به واقعیت را ارائه دهد.

Dolby Vision هم یک استاندارد HDR اختصاصی است که توسط Dolby ایجاد شده و نوید این را می دهد که در جایگاه بالاتر از HDR10 قرار گیرد . تفاوت عمده بین دالبی ویژن و HDR-10 این است که دالبی ویژن از ۱۲ بیت در هر رنگ (قرمز، سبز، و آبی) استفاده میکند در حالیکه HDR-10 از ۱۰ بیت در هر رنگ استفاده میکند و اسم HDR10 نیز از همین ۱۰ بیت گرفته شده است.

بهترین وضعیت برای نمایش HDR10، نمایشگرهای با رنگ‌های ۱۰ بیتی است. اما نمایشگر با رنگ‌های ۱۰ بیتی پیش‌ نیاز HDR10 نیست چنانکه نمایشگر گوشی نوت ۷، نمایشگری ۸ بیتی با قابلیت نمایش ۱۶ میلیون رنگ است. چیپ  mDNIe  درون گوشی محتویات را برای نمایش HDR در نمایشگر ۸ بیتی آماده میکند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *