اخبار روز

۳۱ اکتبر با هالووین

هالووین

یک جشن  مسیحیت غربی و بیشتر سنتی می‌باشد که مراسم آن سه شبانه روز ادامه دارد و در شب ۳۱ اکتبر  (نهم آبان) برگزار می‌شود. بعد از کریسمس ، هالووین دومین جشن بزرگ در غرب محسوب می‌شود و البته آمریکایی ها آن را بیشتر از بقیه دوست دارند ، به طوریکه سالانه بیش از ۶ بیلیون دلار برای هالووین ، شکلات‌ها ، جشن‌ها و لباس‌های‌شان خرج می‌کنند.
بسیاری از افراد در این شب با چهره‌های نقاشی شده ، لباس‌های عجیب و غریب و غیرمرسوم می‌پوشند و کودکان برای قاشق زنی برای جمع‌آوری نبات و آجیل به در خانه دیگران می‌روند. جشن هالووین بیشتر در کشورهای آمریکا ، ایرلند ، اسکاتلند و کانادا مرسوم است. این جشن را مهاجران ایرلندی و اسکاتلندی در سده نوزدهم با خود به قاره آمریکا آوردند.
پوشیدن لباس‌هایی از پوست سر حیوانات ، پیشگویی توسط کشیشان ، خوردن سیب که سمبل پومانا (خدای میوه و درخت) بود و بردن باقی مانده‌های آتش و خاکستر به خانه‌ها با این نیت که آنها را از بدی‌ها و از سرمای زمستانی که در پیش بود در امان بدارد. در انتها کشیش‌ها با شب زنده‌داری ، دعا و نماز آخرین شب سال را به پایان برده و ارواح مقدس را از برزخ به بهشت رهمنون می‌کردند.
یکی از آداب بسیار رایج در‌ هالووین trick-or-treat نام دارد و بسیار شبیه به مراسم قاشق زنی خودمان است ، به این ترتیب که افراد به خصوص کودکان در گروه‌هایی کوچک به در خانه‌ها رفته و می‌گویند trick-or-treat به این معنی که: “چیزی بده تا اذیتت نکنیم” و صاحبخانه که به همین مناسبت خوراکی‌هایی تهیه کرده که معمولا بیشتر شکلات است و خوراکی های دیگر را که از قبل تهیه کرده آن را در سبد گذاشته و کودکان می دهند.
امروزه رنگ های محبوب جشن هالووین یعنی نارنجی و سیاه ، نشانه ای از رنگ آتش راهبان در آسمان تیره شب است ، پوشیدن لباس مبدل هم ، از پوشیدن پوست حیوانات به لباس هایی مانند جادوگران ، هیولاها ، شخصیت های مشهور و هرچه تصور کنید در آمده است.

کدو تنبل

یکی از نمادهای هالووین یک کدوتنبل توخالی است که برای آن دهان و چشم به صورتی ترسناک درآورده شده و با روشن کردن شمع در درون کدوتنبل به آن جلوه ای ترسناک داده می شود.کدو تنبلی که کنده کاری شده و به شکل فانوس درآمده است ، ریشه ای هزار ساله دارد و به زمانی برمی گردد که هالووین جشن سلت ها بوده است. در آن زمان از سبزیجاتی مانند شلغم استفاده می کردند و کنده کاری های روی آنها نیز با هدف دفع ارواح شیطانی انجام می دادند. مهاجران ایرلندی پس از ورود به آمریکا سنت هالووین را نیز با خود به دنیای جدید بردند.

گرفتن سیب

جشن سوون ، جشنی غم انگیز و ترسناک نبود و بخشی از مراسم هم به بازی و تفریح اختصاص داشت.گرفتن سیب ، یکی از این بازی ها بود. بنا بر افسانه ها ، کسی که قبل از همه می توانست سیب را بگیرد ، زودتر از بقیه ازدواج می کرد.

هالووین و عطسه

در اعتقادات سلتی ، باید به کسی که عطسه میکند بگویند : خدا حفظت کند! “God bless you”. زیرا آنها اعتقاد دارند که هنگام عطسه ، روح از بدن به بیرون پرتاب میشود و در شب هالووین ، باید حتما مراقب بود تا اگر کسی عطسه کرد به او بگویند “خدا حفظت کند” تا مبادا شیطان روح آنها را تسخیر کند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *