تکنولوژی

کدام کنسول بازی بهتر است؟ PS4 یا Xbox One

 مقایسه کنسول بازی PS4 و Xbox One

برخی از بازی هایی که در کنسول پی اس ۴ پیدا می‌شود را نمی‌توانید در کنسول ایکس باکس بازی کنید.
آمار فروش کنسول PS4 در سال ۲۰۱۶ نزدیک به ۵۰ میلیون دستگاه و آمار فروش کنسول Xbox One در همین سال نزدیک به ۲۴ میلیون بوده است. بنابراین به سادگی می‌توان محبوبیت PS4 در بین گیمر ها را تشخیص داد.
تفاوت اصلی ظاهری که می‌توان بین دو کنسول PS4 و Xbox One قائل شد، این است که کنسول PS4 کوچکتر است و کنسول Xbox One دسترسی به پورت ها یا همان درگاه های ورودی را ساده تر کرده است و تعداد پورت های بیشتری دارد.
نکته مهم دیگری که در این باره می‌توان به آن اشاره کرد این است که شما نمی‌توانید میزان حافظه ذخیره سازی داخلی (Internal Hard Drive) کنسول Xbox One را افزایش دهید در صورتی که PS4 این امکان را به شما می‌دهد.
PS4 با دارا بودن پردازنده گرافیکی AMD 1.84 teraflop با توان پردازشی ۱٫۶ گیگاهرتز که چیپ آن تا ۲٫۷۵ هم ظرفیت پردازش دارد پردازنده گرافیکی قوی تری و Xbox One با دارا بودن پردازنده مرکزی ۸ هسته ای AMD با فرکانس پردازشی ۱٫۷۵ GHz پردازنده مرکزی قوی تری دارد.
مقدار RAM در هر دو کنسول برابر با ۸ گیگابایت است ولی جزئیات در این بین بسیار مهم هستند. RAM موجود در PS4 از نوع DDR5 است در حالی که RAM موجود در کنسول Xbox One از نوع DDR3 است اما باز هم داستان ادامه دارد.
PS4 مقدار RAM در حدود ۴٫۵ گیگابایت را در اختیار گسترش دهندگان برای تولید بازی ها قرار می‌دهد چرا که ۳٫۵ گیگابایت از این ۸ گیگابایت RAM صرف راه اندازی سیستم عامل کنسول می‌شود که البته سونی گفته است یک گیگابایت RAM متغیر هم در دسترس است.
اما ایکس باکس برای گسترش دهندگان و در واقع برای اجرای بازی ها ۵ گیگابایت RAM در اختیار قرار می‌دهد و ۳ گیگابایت هم صرف اجرای سیستم عامل می‌شود که همچنان نیم گیگابایت فضای بیشتری نسبت به PS4 است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *