تکنولوژی

ورود فناوری جدید ۵G در سال ۲۰۱۹

فناوری اسنپدراگون کوالکام که در حال حاضر در هاوایی در جریان است، این شرکت اطلاعات جدیدی از برنامه‌های خود برای ارائه شبکه ۵G در اختیار قرار داد. کوالکام از چندی پیش در تلاش بود تا فناوری ۵G را به نام خود به ثبت برساند. ۵G گام بزرگی در حیطه شبکه به حساب می‌آید. حدود یک دهه است که شبکه ۴G استفاده می‌شود و حال زمان آن رسیده که تحول شگرف دیگری در حوزه شبکه تلفن‌های همراه به وقوع بپیوندد.
کوالکام برای شروع آزمایش اجرای ۵G با شرکت‌های بزرگی همچون اسپرینت، ورایزن، نوکیا، زد تی‌ ای و … وارد مذاکره شده است. انجام این آزمایشات از نیمه دوم سال جاری آغاز شد.
سرعت شبکه ۵G حدود ۱۰۰ برابر بیش‌تر از شبکه‌های ۴G خواهد بود. در این شبکه جدید، سرعت انتقال داده‌ها بر حسب گیگا بیت بر ثانیه محاسبه می‌شود؛ در صورتی که این معیار در شبکه‌های ۴G مبنی بر مگابایت بر ثانیه است.
۵G بهره‌ برداری از پهنای باند بیش‌تر را میسر می‌سازد که البته با توجه به نفوذ بیش از پیش اینترنت اشیاء در بازار و همچنین گسترش مشتریانی که محصولات بیش‌تری در شبکه وای‌فای به اشتراک می‌گذارند که معمولا به افت سرعت اینترنت می‌انجامد، امری حیاتی محسوب می‌شود.
برای اینکه گوشی هوشمند شما به فناوری ۵G مجهز شود، به یک شبکه و زیرساخت آن نیاز خواهید داشت؛ اما یک مودم نیز این توانایی را دارد که شما را به شبکه جدید متصل کند. اینجا است که کوالکام و اسنپدراگون X50 وارد عمل می‌شوند. اسنپدراگون X50 از سرعت شبکه ۵G پشتیبانی می‌کند که انجام این عمل بسیار دشوارتر از آن است که فکر کنید.
از آن جایی که ۵G به نسبت ۴G از پهنای باند بالاتری برخوردار است، کوالکام باید با آن سازگار شود. پهنای باند مورد استفاده در شبکه ۵G،ا۲۸ گیگا هرتز است؛ در صورتی که شبکه ۴G LTE از پهنای باند ۳ گیگا هرتز پشتیبانی می‌کند. از این رو مودم کوالکام مجبور است با طیف گسترده‌تری از گروه‌ ها سازگار شود.
با ورود ۵G به بازار قطعاً برای استفاده از آن باید دستگاه‌های جدیدی خریداری کنیم، زیرا تبلت‌ها و گوشی‌های هوشمند کنونی از این تکنولوژی پشتیبانی نمی‌کنند. این اتفاق در زمان ورود تکنولوژی ۴G LTE نیز افتاد. اما با توجه به اینکه این تکنولوژی حداقل تا سال ۲۰۲۰ وارد بازار نمی‌شود، کاربران نگرانی از بابت خرید‌های خود نخواهند داشت. در حال حاضر ورایزون و AT&T در حال تست شبکه‌های ۵G خود هستند. قطعاً زمان ورود ۵G دوران جذابی خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *