مهارت های زندگی

نحوه شستن و نگهداری از لباس های زمستانی

شستن لباس‌های پشمی و بافتنی

با آمدن فصل گرما لازم است که لباس های زمستانی و پشمی را جمع آوری کنیم و تا زمستان بعد در جایی نگهداری کنیم بنابراین لازم است بعضی نکات اولیه را رعایت نماییم تا عمر لباس های پشمی افزایش یابد.
لباس‌های پشمی و بافتنی را در محلول آب سرد با پودرهای کم کف یا مایعات مخصوص و نرم کننده مدت کمی خیس کنید.
هرگز از مواد سفید کننده قوی مانند وایتکس برای تمیز کردن لباس های پشمی و بافتنی استفاده نکنید، چرا که آسیب جدی به الیاف لباستان می زند. بهتر است از پودر صابون و یا پودر دستی برای شستن لباس پشمی استفاده کنید. ابتدا پودر صابون را در آب گرم حل کنید، سپس مقداری آب سرد با آن مخلوط کرده و به لباس خیس شده اضافه کنید.
لباس های پشمی و بافتنی را خیلی چنگ نزنید و نچلانید این مساله سبب می شود تا لباستان پرز دهد.
لباس‌ های بافتنی کاملا خیس را به هیچ وجه آویزان نکنید چون باعث کش آمدن قسمت‌هایی از لباس می‌شود.
لباس‌ ها را در یک سبد یا صافی پایه‌ دار پهن کنید، تا کاملا آبشان گرفته شود.
همیشه قبل از شستن لباس به برچسب آن دقت کنید. لباس هایی که روی آن نوشته شده است که فقط با مواد شیمیایی و خشکشویی شسته بشوند، باید تنها با همین روش شسته ‌شود. اما اگر چنین چیزی ذکر نشده است، می‌توانید لباس را با دست و به آرامی بشویید. یادتان باشد که همیشه قبل از شستن لباس بافتنی، آن را کاملا برگردانید و از روی چپه بشویید.

نگهداری از لباس های پشمی نازک

به یاد داشته باشید که هیچ یک از لباس های پشمی را نباید محکم بکشید ، هنگامی که می خواهید لباس خود را عوض کنید در ناحیه ی یقه و آستین مراقب باشید .
اگر لباس خود را محکم بکشید ، به مرور لباستان گشاد خواهد شد زیرا لباس های پشمی دارای این خاصیت هستند که با کشیده شدن گشاد می شوند.

نکات ویژه برای لباس های پشمی:

برای از بین بردن چروک لباس‌های پشمی، بهترین کار این است که اتو را روی درجه بخار قرار داده و با کمک بخار از راه دور چروک لباستان را برطرف کنید.
درصورتی که یکی از لباس‌های پشمی‌تان خیلی چروک بود برای اتو کشیدن آن بهتر است از یک پارچه سفید کتان که با آب مرطوب شده استفاده کنید. این پارچه را روی لباس پشمی قرار دهید و با درجه کم لباس‌تان را اتو کنید.
برای نگهداری از لباس پشمی در کمد لباس‌ها حتما جیب لباس را خالی کرده و سعی کنید لباس‌تان را در محیط خنک نگهداری کنید.
هرگز لباس‌های پشمی یا شال‌های پشمی را تا نزنید بهترین راهکار آن است که آن‌ها را دور یک لوله مقوایی یا استوانه پلاستیکی بپیچید.
اگر برای نگهداری لباس‌های پشمی و کرکی خود از نفتالین استفاده کردید، بهتر است پیش از استفاده از لباس‌ها آن‌ها را بشویید و به‌طور غیرمستقیم زیر تابش نور خورشید خشک کنید. این کار موجب از بین رفتن بوی نفتالین لباس می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *