سلامت

مراقبت ویژه از پوست حساس نوزاد و کودک

پوست نوزاد و کودک بسیارحساس است و به همین خاطر هنگام انتخاب صابون برای پوست حساس نوزادتان باید دقت و توجه لازم را داشته باشید و سراغ صابون و شامپوهای ملایم و با درصد پایین مواد شیمیایی بروید.

توجه داشته باشید تا زمانی که نوزادتان بزرگ نشده است، برای مراقبت از پوست نوزاد بهتر است از مصرف محصولات زیر خودداری کنید:

صابون، لوسیون و شامپوهای عطری، صابون و لوسیونهای آنتی باکتریال، صابونهای حاوی موادشیمیایی قوی. با تمام این وجود استفاده از همه نوع صابونی برای کودک بیشتر از۲-۳ سال (کودک نوپا)مشکلی ندارد. به بیان راحت‌تر شما می‌توانید صابون خانواده رابرای شست‌ و شوی پوست کودک استفاده کنید.

 مراقبت از پوست نوزاد و کودک نوپا:
ضد آفتاب

پوست نوزادان به قدری حساس است که دربرابر نورآفتاب به سرعت واکنش نشان می‌دهد و می‌سوزد. البته اکثر متخصصان پوست توصیه می‌کنند نوزادان زیر۶ ماه هیچ‌گونه ضدآفتابی استفاده نکنند؛ چراکه ممکن است ترکیبات موجود درآن قوی باشد و باعث ایجاد حساسیت و آلرژی شود. تنها می‌توانید کمی ازضدآفتاب حاوی SPF15 را روی لپ و دست‌های نوزاد بمالید. هنگامی که نوزاد درمعرض نورآفتاب قرارمی‌گیرد بهتر است نکات زیر را رعایت کنید:

  • روی سرنوزاد کلاه سبکی قراردهید تا پوست صورت به خاطر نورآفتاب اذیت نشود.
  • لباس‌های نوزاد را تاحدامکان سبک و روشن انتخاب کنید.
  • نوزاد رادر سایه قرار دهید و به خاطرداشته باشید نورآفتاب، درمحیطی که برف یا شن باشد، انعکاس بیشتری پیدا می‌کند.
  • برای نوزاد کمتر از ۶ ماه و کودک نوپا، بهتراست ازضدآفتاب حاوی SPF15 استفاده شود تا پوست را در برابر اشعه UVB , UVA محافظت کند.
  • حتی درروزهای ابری هم، ازضد آفتاب برای حفاظت پوست نوزاد استفاده کنید. مهم نیست فرزندتان چه سنی دارد.
مراقبت از موهای نوزاد

برخی ازافراد براین باورند که اگرموهای نوزادشان رابا تیغ بزنند فرزندشان موهای پرپشتی خواهد داشت این کاربسیار خطرناک است مسئله این است که همه ما با یک تعداد فولیکول یاپیازموی مشخص به دنیا می آییم که نمی توان این تعداد راتغییردادوقتی نوزاد به دنیا می آید قسمت هایی ازسرش تنها پوست است و جمجمه هنوزشکل نگرفته و تیغ زدن به سر که با مغزتنها یک پوست فاصله دارد بسیار خطرناک است و اگر زخمی ایجاد شود به سادگی درمعرض عفونت قرارمی گیرد.وقتی نوزاد به دنیا می آید بیشتر موهای بدنش به صورت پرزهای جنینی است که همه درعرض چند ماه می ریزد وموهای اصلی درمی آیند و تایک سالگی همه موهایش اصلی می شوند.دراثر تیغ زدن بدن رشد موها برای مدتی متوقف می شود و بعداً به صورت یکنواخت مجدداً رشد می کندو این طوربه نظر می آید که موهای نوزاد پرپشت شده است که قطعاً باورغلطی است.

چرا لوسیون برای نوزادان مفید است؟

پوست نوزاد شما نقش مهمی در حفظ سلامتی و دفاع در برابر محرک‌ها، باکتری‌ها و میکروب‌ها دارد. همچنین پوست دمای داخلی بدن نوزاد را تنظیم می‌کند و برای خلاقیت و کاوش آینده او از طریق لامسه، مورد نیاز است. پوست نوزاد با پوست افراد بزرگسال متفاوت است، شاید به نظر شما این‌طور نیاید اما پوست او بسیار ظریف است و نیاز به مراقبت ویژه در طول سال اول زندگی دارد. در مقایسه با پوست بزرگسالان، پوست نوزادان در حدود ۳۰ درصد نازک‌تر است، رطوبت را سریع‌تر از دست می‌دهد، تحریک پذیرتر و حساس‌تر است، زودتر آب را جذب می‌کند و سریع‌تر نیز از دست می‌دهد. از آنجایی که پوست نوزادان نیاز به مراقبت بیشتری در تغییرات محیط زیست دارد، استفاده از یک پاک کننده ملایم برای مرطوب نگه داشتن پوست او ضروری است.

ویژگی های لوسیون مناسب نوزادان چیست؟

لوسیون‌های بدن به صورت کرم و شیری مانند است. هر محلول و فرمولی در لوسیون‌های خوب، قادر به محافظت از پوست و مرطوب کردن آن است و تا حدی رضایت شخص را فراهم می‌کند البته این موضوع به نوع پوست نیز مرتبط است. برای نمونه، کرم و پماد معمولی شامل نرم کننده‌های قوی‌تر مانند کره کاکائو، وازلین و کره درخت روغن قلم است. کارشناسان می گویند این گونه ترکیبات برای افرادی که پوست‌شان به شدت خشک است، عالی است. لوسیون‌های سفید و شیری رنگ، حاوی مرطوب کننده‌های سبک‌تر مانند آلوئه ورا و جوجوبا هستند و برای افرادی مناسب است که پوست آن‌ها نیاز به رطوبت کمتری دارد. پوست نوزادان نیاز به همین نوع ترکیبات برای مرطوب شدن دارد. نوزادانی که مستعد حساسیت‌های پوستی هستند نباید لوسیون‌های عطری استفاده کنند، همچنین لوسیون‌هایی که دارای رنگ‌های مصنوعی هستند برای این نوزادان مناسب نیست.

یک لوسیون خوب باید دارای ویژگی‌های زیر باشد:

از مواد خالص و طبیعی تشکیل شده باشد.

فاقد الکل، مواد سرطان زا و هرگونه رنگ و عطر مصنوعی باشد.

آنتی باکتریال و ضد التهاب باشد.

دارای رطوبت نرمال باشد و بعد از استفاده سریع جذب شود.

باید محصول شرکت یا برند معتبر باشد.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *