تغذیه

قارچ غذایی سالم برای سلامت بدن

قارچ غذایی سالم برای سلامت بدن است که می تواند در کنار سبزیجات پرخاصیت میهمان همیشگی سبد غذایی خانواده ها باشد . قارچ ها کالری کمی دارند، هیچگونه چربی یا کلسترولی در آن ها پیدا نمی شود و مقدار نمک بسیار کمی دارند. گروهی از ویتامین ها و املاح معدنی مهم مانند سلنیوم، پتاسیم ، ریبوفلاوین، نیاسین، ویتامین D و … هم در قارچ ها وجود دارد. برای اینکه تمام مواد مغذی از مواد غذایی به بهترین صورت جذب شوند، بدن نیاز به ویتامین‌های گروه ب دارد و قارچ یک دسته از این ویتامین‌ها را می‌تواند، تامین کند.
قارچ‌ ها منبع سرشاری از ریبوفلاوین، نیاسین و سلنیوم هستند. سلنیوم آنتی اکسیدانی است که با همکاری ویتامین «ای» سلول‌ ها را از تاثیرات آسیب‌رسان و مخرب رادیکال‌های آزاد در امان نگه می‌دارد. همچنین مصرف سلنیوم در مردان مسن خطر بروز سرطان پروستات را تا ۶۵ درصد کاهش می‌دهد.
یکی از بهترین راه‌های تامین ویتامین D قرار گرفتن در معرض نور خورشید است اما درصورتی‌ که روزانه بیشتر ساعات روز را در محیطی سر بسته می‌گذرانید بهتر است با کمک برخی مواد غذایی از جمله قارچ کمبود ویتامین D بدن‌تان را جبران کنید.
قارچ یک ماده غذایی سالم است که سبب می شود با خوردن آن احساس سیری کنید. نتایج برخی از تحقیقات نشان می دهد افزایش مصرف مواد غذایی کم کالری که ارزش غذایی بالایی دارند ( مانند قارچ ها) می توانند جایگزین خوبی برای غذاهای پر کالری باشند، بنابراین اگر می خواهید پرخوری را کنار بگذارید و بدون مصرف مواد پرکالری احساس سیری داشته باشید انتخاب قارچ ها به شما کمک می کند تا به این هدف برسید، البته فیبر موجود در قارچ ها هم در این مسیر شما را همراهی می کند.
قارچ‌ ها همچنین منبع مهمی از اسید فولیک هستند که ویتامین مهمی برای زنان بویژه در دوران بارداری محسوب می‌شود.

قارچ منبع غنی از سلنیوم

سلنیوم آنتی اکسیدانی است که با ویتامین E کار می کند و از سلول ها در برابر صدمات رادیکال های آزاد محافظت می نماید. مطالعات نشان داده است افرادی که دو برابر مقدار توصیه شده در روز سلنیوم مصرف کرده اند، خطر سرطان پروستات در آنها تا ۶۵ درصد کاهش یافته است.
مردانی که مقدار سلنیوم خون شان کم است، در مقایسه با آنهایی که سطح سلنیوم خون بالایی دارند، ۴ تا ۵ برابر بیشتر در معرض سرطان پروستات قرار دارند.

مزایای اصلی مصرف قارچ در دوران بارداری:

ویتامین ب:

 • ویتامین ب باعث افزایش سلامتی پوست و بهبود سیستم گوارشی و عصبی می شود.
 • ویتامین ب شامل تیامین، ریبوفلارین، نیاسین و پانتوتنیک اسید می باشد.
 • یک فنجان قارچ حاوی هشت درصد مقدار روزانه از ریبوفلارین مورد نیاز خانم باردار است.
 • تیامین، نیاسین و پانتوتنیک باعث رشد جنین و قوی شدن سیستم عصبی مرکزی می شود.
  ویتامین د:
 • ویتامین د باعث جذب کلسیم میشود و برای تشکیل استخوان و دندان جنین مناسب می باشد.
 • یک فنجان قارچ حاوی دوازده واحد ویتامین د است.قارچ منبع ویتامین د است.
  پروتئین:
 • پروتئین به مقدار مناسب در قارچ وجود دارد و باعث رشد جنین و عضلات جنین میشود.
  آهن:
 • بدن به میزان هموگلوبین بیشتری در طول بارداری نیاز دارد. زیرا خون بدن در بارداری افزایش می یابد. آهن منبع غنی از هموگلبین است و قارچ نیز حاوی آهن می باشد. یک فنجان قارچ حاوی هشت میلی گرم آهن می باشد.
  فیبر و آنتی اکسیدان:
 • قارچ حاوی فیبر و آنتی اکسیدان است.
 • آنتی اکسیدان هایی مانند سلنیوم بدن را از آسیب رادیکال های آزاد نجات می دهد و ایمنی بدن را افزایش می دهد.
 • فیبر از یبوست و خستگی جلوگیری می کند و زایمان را راحت می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *