تغذیه, داروهای گیاهی

شوید گیاهی با اثرات درمانی بسیار

شوید گیاهی است یکساله یا دوساله که گاهی ارتفاع آن به یک متر نیز می‌رسد. ریشه آن راست و مخروطی شکل و سفید است. این گیاه در اکثر نقاط از جمله قسمت‌های جنوب اروپا، مصر، آمریکا و چین پرورش داده می‌شود. میوه شوید بیضوی ، مسطح و به طول ۴ میلیمتر و عرض ۳ میلیمتر است. رنگ آن قهوه‌ای روشن و در سطح آن برجستگی‌هایی به رنگ زرد و در کناره‎های آن لبه بال مانندی به رنگ زرد روشن دیده می‌شود.

خواص شوید

خوردن شوید سرفه و تنگی نفس را بهبود می‌دهد. مصرف شوید تازه، برای تنگی‌نفس، سکسکه، ضعف معده و کبد و طحال، سنگ کلیه و مثانه، کولیت، درد مفاصل، درد قاعدگی و بیماری‌های تناسلی مفید است. شوید مسکن درد شکم و روده، باز کننده گیر و انسداد آن‌ها و هاضم قوی می‌باشد.

تخم شوید اثرات درمانی زیادی دارد ازجمله بعنوان ضدتشنج، ‌ضد درد، نفخ شکم، ادرار آور و برای تقویت معده بکار می‌رود. برای کسانی که اشتهای زیادی به غذا ندارند و لاغر هستند تخم شوید بهترین دارو است؛ زیرا اشتها را زیاد کرده، معده را تقویت می‌کند و انرژی به بدن می‌دهد. تخم شوید از ترش کردن معده جلوگیری می‌کند.

در مورد بیمارانی که مبتلا به استفراغ شدید هستند و هیچ غذایی حتی آب را نمی‌توانند در معده خود نگه دارند بهترین درمان شوید است. این نوع بیماران باید دم‌کرده شوید را آهسته آهسته بنوشند.

شوید تازه، از منظر طب سنتی، تحلیل برنده اخلاط بدن، بازکننده انسداد عروق، اشتهاآور و قاعده‌آور است و می‌تواند با افزایش ترشح انسولین، سطح قند خون را در بیماران دیابتی کاهش دهد.

خانم‌های شیرده که شیر آنها کم است باید حتما روزی چند بار دم‌ کرده تخم شوید بنوشند یا در غذای خود مصرف کنند. به‌طور معجزه آسایی شیر آنها زیاد خواهد شد.

همچنین افرادی که دارای بیماری چربی خون می‌باشند می‌بایست ازشوید و تخم آن برای درمان بیماری استفاده نمایند.

شوید ادویه‌ای ضد باکتری
  • اسانس(روغن های فرار) میوه‌ی شوید دارای اثرات ضد باکتریایی می‌باشد.
  • شوید از این لحاظ مانند \”سیر\” عمل می‌کند.
  • شوید، برای پیشگیری از پوکی استخوان بسیار موثر است.
  • شوید یک منبع بسیار خوب از کلسیم می‌باشد. کلسیم برای جلوگیری از کاهش تراکم استخوانی که بعد از یائسگی و یا در برخی شرایط خاص مانند آرتریت روماتوئید اتفاق می‌افتد، بسیار سودمند است. علاوه بر کلسیم، شوید منبع خوبی از فیبر و املاحی چون منیزیم، آهن و منگنز می‌باشد.
  • خوردن شوید، یرقان (زردی پوست) و امراض بلغمی و سکسکه و ضعف معده و جگر و طحال را رفع می‌کند.

نشستن در آب جوشانده شوید در بهبود امراض زخم بی‌مانند است و ضماد پخته آن که از جوشیدن و پختن سفت شده باشد با عسل بر مقعد باعث لینت طبع می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *