تکنولوژی

شناخت و کاربرد انواع موس

۳۰ سال از زمانی که شرکت زیراکس اولین موس تجاری دنیا را رونمایی کرد می گذرد. شاید اغراق نباشد که بگوییم موس طلیعه دار عصر جدیدی در دنیای کامپیوترهای شخصی بوده است. کاربرانی با کمترین دانش می توانند تنها از روی شکل ها و با کلیک کردن، کار با کامپیوتر را تجربه کنند.

موس های با سیم و بی سیم

موس های با سیم نیز خود به دو نوع تقسیم می شوند:

  • موس هایی با سیم ثابت:

این موس ها متداول ترین نوع موس ها در نزد کاربران است.

  • موس هایی با سیم جمع شونده:

این گونه موس ها دارای یک سیم جمع کن بر روی سیم موس هستند. بیشتر افرادی که با لپ تاپ کار می کنند از این گونه موس ها استفاده می کنند.

موس های بی سیم نیز خود به دو دسته تقسیم می شوند:
  • موس های بلوتوث
  • موس هایی بر پایه امواج رادیویی

موس نوری (Optic) و لیزری هر دو به وفور در بازار یافت می‌شوند. البته گاهی اوقات از برخی موس های نوری به اشتباه موس لیزری نام برده می‌شود، در صورتی که موس لیزری با موس نوری متفاوت است. البته بهتر است این نکته را یادآوری کنیم که ماوس نوری و لیزری هر دو توسط درگاه USB به رایانه متصل می‌گردند و در هر دو حالت نیز این موس ها می تواند بی سیم یا سیم دار باشد. پس اگر موسی بی سیم باشد دلیل بر لیزری یا نوری بودن آن نیست و همچنین لزومی ندارد یک ماوس لیزری، بی سیم باشد.

فرق موس لیزی و نوری

حالا که دلیل نوری و لیزری بودن موس ها مشخص شد شاید بپرسید چطور باید تشخیص داد که موس لیزری است یا نوری؟ پاسخ این پرسش ساده است. اگر توجه کرده باشید در بسیاری از موس های امروزی، یک نور قرمز از زیر موس قابل مشاهده است. این نور، حاصل یک چراغ LED کوچک است که زیر آن قرار گرفته است. به چنین موسی، نوری (optical) گفته می‌شود. موس های لیزری برخلاف باور بسیاری از کاربران، مرئی نیستند؛ به عبارت دیگر شما با مشاهده به زیر موس لیزری، نوری مشاهده نمی‌کنید چرا که موس لیزری از اشعه مادون قرمز استفاده می‌کند که با چشم انسان قابل مشاهده نیست.

نقاط ضعف و قوت ماوس نوری

نقاط قوت:

ارزان بودن هزینه تولید، حساسیت کمتر نسبت به آسیب دیدگی، حرکت راحت‌تر روی صفحات بزرگ به دلیل دقت پایین DPI و طول عمر طولانی لامپ LED مورد استفاده.

نقاط ضعف:

دقت کمتر، برخوردار نبودن از کارکرد صحیح روی صفحات خیلی روشن یا خیلی تیره، ناتوانی در حرکت‌های بسیار ریز و دقیق به دلیل دقت پایین DPI.

نقاط ضعف و قوت موس لیزری

نقاط قوت:

دقت بسیار بالا، قابلیت تشخیص حرکت روی بسیاری از صفحات و حرکت بسیار روان و دقیق به دلیل رزولوشن بسیار زیاد لیزر.

نقاط ضعف:

گران قیمت، اشکال در تشخیص حرکت روی سطوح شیشه‌ای شفاف، آسیب پذیری بیشتر و طول عمر کمتر نسبت به لامپ های LED.

توجه: امروزه فناوری‌های جدیدتری نیز همچون Blu Track (ارائه شده توسط مایکروسافت) روانه بازار شده که برخی از نقاط ضعف موس های پیشین در آنها رفع شده است. همچنین شرکت Logitech موس هایی را طراحی نموده که براحتی روی سطوح شیشه‌ ای حرکت می‌کند و می توان از آنها استفاده کرد.

راه های جلوگیری از هک شدن با استفاده از موس

اولین مورد ، خاموش نگاه داشتن موس یا کیبورد، در زمان هایی است که از آن استفاده نمی کنید؛ چرا که عملکرد موس ، وابسته به فعالیت دانگل است و اگر دستگاه به طور کلی خاموش باشد ، دانگل سیگنالی را دریافت نمی کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *