تکنولوژی

آشنایی با سیم کارت الکترونیکی ( eSIM ) در دنیای دیجیتال

اپل پشتیبانی از سیم کارت الکترونیکی ( eSIM ) را به نسل سوم ساعت هوشمند خود اضافه کرده است و گوگل نیز در گوشی‌های پیکسل ۲ و ایکس‌ال از این فناوری پشتیبانی می‌ کند. فناوری سیم‌ کارت الکترونیکی، پیشرفت‌ هایی نظیر تجربه‌ی کاربری بهتر و امن‌تر و طراحی بهتر ابزارها را نوید می‌دهد. در کنار آن، این فناوری امکان ارائه‌ی انواع جدیدی از دستگاه‌ها را فراهم می‌کند که موجب به‌ وجود آمدن موقعیت‌های جدید برای اپراتورها خواهد شد.

سیم کارت ها چگونه کار می‌کنند؟

برای استفاده از سیم‌ کارت، لازم است قطعه‌ ای فیزیکی را که یک چیپ روی آن قرار دارد، وارد گوشی کنیم. شاید خیلی‌ها این مسئله را به‌ خاطر نیاورند، اما در سال ۱۹۹۱، سیم‌ کارت‌ هایی که برای تلفن‌ های همراه استفاده می‌شدند به بزرگی یک کارت اعتباری بودند. ولی در سال‌ های بعد، اندازه‌ی سیم‌کارت به‌طور چشمگیری کاهش یافت.

تولید کنندگان همواره در تلاش هستند تا دستگاه‌هایی کوچک‌تر، باریک‌تر و سبک‌تر تولید کنند و در عین حال، ویژگی‌های جدیدی به آن‌ها اضافه کنند. در چنین شرایطی، فضای خالی درون دستگاه‌ها حکم طلا پیدا می‌کند. حتی جک هدفون نیز تدریجا در حال ناپدیدشدن است تا اندکی فضای خالی بیشتر برای طراحان فراهم شود.

در چنین شرایطی، آیا نانوسیم‌کارت‌ها با اندازه‌ی ۱۲.۳۰×۸.۸۰ میلیمتری‌ به اندازه‌ی کافی کوچک هستند؟‌ وقتی از دید یک طراح صنعتی به این مسئله نگاه می‌کنید، باید به یاد داشته باشید که تنها اندازه‌ی سیم‌کارت مهم نیست، بلکه باید به فضای مورد نیاز برای ابزارها و مدارات داخلی مرتبط با سیم‌کارت نیز توجه شود. برای سال‌ها، طراحان مجبور بوده‌اند مکانی به‌عنوان جایگاه سیم‌ کارت درون گوشی‌ها طراحی کنند. از طرفی، با توجه بیشتر به طراحی گوشی‌های ضد آب، حذف جایگاه‌هایی که با درون گوشی در ارتباط هستند، مهم‌تر از گذشته است.

علاوه‌ بر موارد فوق، اگر قصد تغییر اپراتور خود را دارید یا در حال سفر هستید و مجبور به استفاده از سیم‌کارت جدید، ممکن است با دردسرهایی روبه‌رو شوید؛ اما به نظر می‌رسد که شرایط در حال تغییر باشد؛ در سال‌های گذشته، اپل فناوری Apple Sim را به آیپد آورده است و همانگونه که در ابتدای این مطلب گفته شد، اکنون گوگل و اپل در محصولات جدیدشان از سیم‌ کارت الکترونیکی پشتیبانی می‌کنند.

سیم‌ کارت الکترونیکی چیست؟

سیم‌کارت الکترونیکی یا سیم‌ کارت یکپارچه، در زبان فنی «کارت مدار یکپارچه‌ی عمومی» نامیده می‌شود. طول و عرض این قطعه ۵ میلی‌متر است و در زمان تولید روی بورد اصلی دستگاه نصب می‌شود؛ اما در عین حال، کارایی آن مشابه سیم‌ کارت‌های عادی است. این قطعه از قابلیت ارتباط ماشین به ماشین و فعال‌سازی از راه دور هم پشتیبانی می‌کند. سیم‌کارت الکترونیکی اکنون بخشی از استاندارد GSMA است و دیری نخواهد پایید که به یکی از اجزای استاندارد در پرچم‌داران اپل، سامسونگ و دیگر تولیدکنندگان تبدیل خواهد شد.

سیم‌کارت هوشمند تنها به ارتباط این دستگاه‌ها به اینترنت کمک نمی‌کند؛ بلکه طراحی آن‌ها را نیز ساده‌تر می‌کند. فرض کنید اپل و سامسونگ مجبور بودند یک سیم‌کارت فیزیکی را در نسل سوم ساعت اپل و ساعت هوشمند Gear S3 Frontier LTE جای دهند. ابزارهای پوشیدنی تنها دستگاه‌هایی نیستند که از فناوری سیم‌کارت الکترونیکی بهره خواهند برد. خودروسازان نیز به‌ لطف این فناوری می‌توانند به‌آسانی خودروها را به شبکه‌های موبایل متصل کنند. لپ‌تاپ‌ها نیز بی‌شک از این فناوری بهره خواهند برد و تولیدکنندگان و فروشندگان می‌توانند لپ‌تاپ‌ها را همراه با بسته‌های ارتباطی مختلف به‌ فروش برسانند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *