تغذیه

زردآلو میوه طلایی و پرخاصیت

زردآلو میوه طلایی و پرخاصیتی است که دارای طبیعتی سرد و تر است که البته نوع شیرین آن خاصیت گرم تری دارد.
زردآلو از ارزش غذایی بالایی برخوردار است. این میوه از سری میوه های پرخاصیت است و برای کسانی که قصد اضافه کردن وزن خود را دارند استفاده از جوشانده برگ زرد آلو توصیه می شود. این جوشانده اشتها آور بسیار خوبی است . هسته ی زردآلو نیز خالی از خاصیت نبوده و از خواص آن می توان به ضد سرفه بودن و تصفیه کنندگی خون اشاره کرد.
زردآلو یکی از میوه های خوبی است که ورزشکاران بعد از ورزش می توانند بخورند. به شرط آنکه بعد از خوردن، آب ننوشند. در زمستان می توانند از برگه زردآلو استفاده کنند و در تابستان اگر می خواهند همراه آب باشد از برگه زردآلو خیسانده در آب استفاده شود.
زردآلو حاوی آنتی اکسیدان بالایی است. بیشترین میزان آنتی اکسیدان آن متعلق به فلاونوئید پلی فنولیک مانند لوتئین، زآگزانتین و بتاکریپتو گزانتین ها می باشد؛ مجموعه ی این ها موجب حفاظت بیشتر سلول ها در برابر رادیکال های آزاد اکسیژن که دلیل پیری، سرطان ها و بیماری های مختلف می باشند، می شود.
در بین سبزیجات، هویج و در بین میوه ها ، زردآلو بیشترین مقدار بتاکاروتن را دارند و هیچ میوه دیگری به این اندازه دارای بتاکاروتن نیست. بتاکارتوتن از پوست در برابر اشعه ماورای بنفش محافظت می کند.
این میوه دارای مقادیر زیادی قند طبیعی است که راحت هضم می شوند و دارای ویتامین های A  ، C ، ریبوفلاوین (B2) و نیاسین(B3) می باشد.
زردآلو برای خانم های حامله به عنوان عصرانه بسیار مفید است. این میوه سرشار از ویتامین A است که به رشد اطفال کمک کرده و باعث تقویت بینایی در آنها می شود.
زردآلو خاصیت آرام بخشی و نشاط آوری  دارد؛ در ضمن خوردن آن به آنهایی که ناراحتی های قلبی دارند نیز توصیه می شود.
زردآلو به علت داشتن مقداری اسید سالسیلیک، برای درد مفاصل و رماتیسم مفید است.
خیس شده آن را اگر شخصی که مبتلا به تب است میل کند و پشت سر آن آب گرم و عسل میل کند باعث قطع تب می شود.
مصرف برگه زردآلو سبب هضم غذا می شود و از یبوست جلوگیری می کند . بدین منظور، ابتدا آن را با آب بشویید . سپس آن را در آب خیس کنید و بگذارید یک شب بماند. پس از آن یک دانه لیمو ترش در آن بیندازید و صبح ناشتا ، برگه خیس خورده را همراه با آب آن میل کنید که برای رفع یبوست بسیار مفید است.

خواص زردآلو برای پوست

کسانی که دارای پوست های خیلی خشک هستند می توانند چند برگه خشک زردآلو را در روغن زیتون خیس نموده ، سپس آن را کوبیده و بصورت ماسک روی پوست صورت بگذارند.
برای ترک دست و پا نیز از ترکیب برگه زردآلو که در روغن بادام زمینی خیسانده شده استفاده شود. همچنین برای رفع چروک صورت آب زردآلوی تازه را با کمی شیر و عسل مخلوط نموده و ابتدا پوست را با صابون گیاهی شسته سپس با این محلول ماساژ دهید. ماسک زردآلو لطیف کننده پوست صورت و گردن می باشد.

ماسک زردآلو و عسل  برای رفع چروک صورت

آب زردآلوی تازه را با کمی شیر و عسل مخلوط کنید و پس از شست و شوی پوست با صابون گیاهی ، با این محلول ماساژ دهید.

خواص روغن زردآلو

روغن مغز هسته زرد آلو را اگر در گوش بچکانید صداهای گوش را از بین برده و سنگینی گوش را درمان می کند .  روغن مغز هسته برای نرم کردن پوست مفید است .
روغن مغز هسته اگر تلخ باشد کشنده کرم معده و روده است. روغن تلخ هسته ورم مقعد را از بین برده و سنگ مثانه را خرد می کند.
دم کرده برگ زردآلو برای قطع اسهال مفید است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *