پیشگیری بهتر از درمان

روش صحیح استفاده از کرم ضد آفتاب

 ضد آفتاب ها چگونه جلوی اشعه مضر را میگیرند ؟

ضد آفتاب ها برای بلوک کردن اشعه UVA و UVB حاوی مواد شیمیایی می باشند که اشعه را جذب می کنند.
ضد آفتاب های فیزیکی حاوی اکسید تتانیوم و اکسید روی هستند که اشعه UVA و UVB را منعکس می کنند و برای افرادیکه نسبت به مواد شیمیایی حساسیت دارند مناسب هستند.

آیا مصرف ضد آفتاب برای همه لازم است ؟

آفتاب می تواند به طور حاد باعث آفتاب سوختگی بصورت قرمزی و تورم و درد بکند و در دراز مدت اثراتی مثل چین و چروک، کک و مک، لک های صورت و همچنین شلی پوست و گشاد شدگی عروق پوستی را به همراه داشته باشد. سرطان های پوستی از عوارض جدی و مهم تماس طولانی با آفتاب است. به همین دلیل استفاده از کرم ضد آفتاب الزامی است.

روش صحیح مصرف ضد آفتاب

باید نیم ساعت قبل از خروج از خانه و سپس هر دو ساعت یک‌بار ضد آفتاب تکرار شود. بیشترین آسیب نور آفتاب در ساعات بین ۱۰ صبح تا ۴ بعدازظهر است و محافظت در این ساعات از روز بسیار حائز اهمیت می‌باشد.

عدد نوشته شده روی ضد آفتاب (SPF)

بر روی ضد آفتاب ها عددی نوشته شده که بیانگر فاکتور محافظتی آن می باشد،این عدد هر چه بیشتر باشد بهتر است ولی رابطه آن به صورت خطی نیست به این معنا که فاکتور محافظتی برابر ۳۰ حدود نود و هفت درصد از اشعه آفتاب را جذب می کند هر چه از این عدد بالاتر برویم حداکثر سه درصد به فاکتور محافظتی افزوده خواهد شد.

چه مقدار ضد آفتاب باید بزنیم

مقدار ضد آفتاب لازم ۲ میلی گرم بر هر سانتیمتر مربع است. با این حساب باید هر بار یک بند انگشت از ضد آفتاب را به همه صورت بمالیم و اگر روزی سه بار به صورتمان ضد آفتاب بزنیم یک ضد آفتاب ۵۰ میلی لیتری باید در مدت یک ماه تمام شود.

ضد آفتاب مناسب برای هر فرد

مهمترین مساله این است که پوست شما چرب است یا نه در صورتی که پوست شما چرب باشد یا آکنه بزند شما باید از ضد آفتاب فاقد چربی استفاده کنید. اگر پوست شما خشک است ضد آفتاب هایی که دارای مرطوب کننده باشد در بازار موجود است. برای بچه ها هم باید از ضد آفتاب مخصوص استفاده کرد.
حتی اگر یک ضد آفتاب، ضد آب هم باشد، می‌تواند با یک حوله پاک شود و یا با عرق کردن پایین بریزد. اطمینان حاصل کنید که هر چند ساعت آن را تکرار می‌کنید. اگر در استخر هستید، هر بار که از استخر بیرون آمدید مجددا آن را تکرار کنید.

 استفاده از ضد آفتاب در مراحل آرایش صورت
  • پس از استفاده از ضد آفتاب ۳-۵ دقیقه صبر کنید و سپس سراغ کرم پودر بروید.
  • کرم پودر را به نرمی، با حرکات روی به پایین و بدون هیچ فشاری روی پوست بکشید.
  • کرم پودر را بیش از اندازه روی پوست خودتان نچرخانید. قرار است کرم روی پوست را بپوشاند نه اینکه در پوست حل شود.
  • بهتر است از کرم پودر یا کرم BB حاوی ضد آفتاب استفاده کنید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *