پیشگیری بهتر از درمان

راه هایی برای مراقبت از چشم

بینایی یکی از مهمترین حس‌ های انسان است و نه تنها به این علت که در ارتباط با محیط خارج از بدن نقش مهمی دارد بلکه بیشتر از این رو که اختلال دید سبب کاهش یادگیری نیز می شود.

استفاده از عینک آفتابی

چشم های ما بدون نگاه کردن مستقیم به خورشید نیز صدمه می بینند. اشعه UV خورشید می تواند با انعکاس بر روی سطح برف، شن و ماسه، آسفالت و آب به چشم آسیب بزند. این آسیب به مراتب بیشتر از لکه های وابسته به سن و حتی آب مروارید است. اشعه UV در شرایطی قادر است قرنیه را دچار آفتاب سوختگی موسوم به فوتوکرانتیس (Photokeratits) کند که منجر به کوری موقت می شود.

استفاده از عینک محافظ در موارد زیر نیز توصیه می گردد:

  1.  استفاده از ماشین چمن زنی و وسایلی که سنگریزه و گرد و غبار شدید به اطراف پرتاب می کنند.
  2.  کار بر روی خودرو و ماشین آلاتی که مواد اسیدی و از این قبیل دارند.
  3. کار با مواد شیمیایی
  4.  کار با ماشین آلاتی که تراشه های فلز و چوب به اطراف پرتاب می کنند.
 از ورزش های تقویت چشم استفاده کنید

نگاه کردن همزمان به اشیای دور و نزدیک باعث تقویت چشم می شود. وقتی چشم ها خسته هستند دائم پلک بزنید. این کارها به عضلات کمک می کنند تا آرام شده و تاری دید کاهش پیدا کند.

چشم ها را ببندید و کف دست خود را روی چشم قرار دهید، البته نباید دست با پلک چشم تماس داشته باشد. هیچ نوری نباید وارد چشم شود حداقل تا ۲۰ بشمارید و چشم را در همین حالت نگه دارید. این کار برای چشم و مغز استراحت ایجاد می کند و برای تمرکز مفید است و نیروی چشم را نیز افزایش می دهد.

استفاده از مواد غذایی متناسب و ویتامین های مختلف به ویژه ویتامین A
  • ویتامین A در منابع گیاهی به صورت پیش ویتامین در منابع حیوانی به شکل رتینول فعال یافت می شود.
  • بهترین منابع حیوانی ویتامین A جگر، قلوه، زرده تخم مرغ، شیر پرچربی، کره، روغن کبد ماهی و ماهی های کوچک با جگر (کیلکا) می باشد.
  • بهترین منابع گیاهی ویتامین A سبزی های با برگ سبز تیره مانند: اسفناج، کاهو، سبزی های زرد مثل هویج و کدو حلوایی
  • میوه های زرد و نارنجی مثل: زردآلو، قیسی، خرمالو، نارنگی و طالبی، موز، خربزه وانواع مرکبات می باشد.
  • داشتن یک رژیم غذایی متعادل و سالم، سرشار از ویتامین های E ,A و C، همچنین روی، مس، سلنیوم و آنتی اکسیدان ها  بسیار مهم است که باید رعایت شود.
نورهای خیره کننده را کاهش دهید

استفاده از تجهیزات کاهش دهنده نورهای خیره کننده و منعکس شده یا محافظ های صفحه نمایش  anti-reflective یا  Anti-glare است که هزینه های بسیار پایینی هم دارند. کار بعدی هم کاهش مدت زمان تماشای مداوم صفحه گوشی است.

گوشی خود را با فاصله نگه دارید

کاربران گوشی های هوشمند تمایل دارند تا گوشی خود را در فاصله های نزدیک به چشمان خود نگه دارند تا با جزئیات بیشتری موضوعی را بخوانند که اصلا خوب نیست. بهترین فاصله حدود ۴۰ سانتی متری است شاید در ابتدا کمی سخت باشد اما این فاصله برای سلامت چشم بسیار حائز اهمیت است.

هنگام مطالعه از نور کافی استفاده کنید

کسانی که در رختخواب به حالت نیمه نشسته و یا خوابیده در حالیکه کتاب را مقابل چشم گرفته اند مطالعه می کنند، می بایست نور لازم جهت مطالعه را طوری تنظیم نمایند که نور از بالای تخت و یا از چراغ کنار تخت که کمی عقب تر از آن قرار گرفته است به کتاب بتابد. هیچگاه نور نباید بطور مستقیم و از روبرو به چشم بتابد.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *