داروهای گیاهی

دمنوش های گیاهی آرامبخش

دمنوش آویشن

تقویت اعصاب، بینایی، تسهیل در هاضمه ، معده ، کبد و کلیه ، بالا برنده فشار خون ، باز کننده انسداد ، خشک کننده ، تحلیل باد‌ها و بلغم ، لطیف کننده‌ی غذاهای غلیظ ، اشتها آور، ادرارآور ، تنقیه کننده‌ی ریه ، معده ، روده ها ، افزایش شیر مادر ، ضد افسردگی ، آرام کردن اعصاب ، باز کننده گرفتگی‌های روده ، ضد انگل ، ضد تنگی نفس و میکروب کشی (معادل شش برابر آنتی بیوتیک ها) اشاره کرد.
یک قاشق غذا خوری آویشن را به همراه دو لیوان آب جوش را روی شعله غیر مستقیم بگذاردی تا دم بکشد. می‌توانید این نوشیدنی را با عسل یا نبات شیرین کنید و البته اگر چند قطره آب لیمو تازه به آن اضافه کنید.

گل گاوزبان

جوشانده و دم کرده این گیاه حواس پنجگانه را تقویت کرده و بسیار نشاط آور ، بازکننده رنگ رخسار ، کاهنده غم و اندوه و ضد وحشت و اضطراب است و می تواند حواس پرتی را رفع و تنگی نفس ناشی از آشفتگی ذهنی را بهبود بخشد.
دم کرده گل گاوزبان به همراه سنبل الطیب و لیموعمانی یک نوشیدنی نشاط آور و آرام بخش است که استفاده از آن به جای چای و قهوه در مجالس عزاداری برای ایجاد آرامش درونی توصیه می شود.

دمنوش گل نسترن

سه قاشق میوه خردشده گل نسترن را در آب جوش ریخته و ۱۵ تا ۲۰ دقیقه بگذارید به همان حال بماند ؛ سپس آن را صاف و مصرف ‌کنید. این مقدار را می‌توان روزی سه بار تکرار کرد.
این چای با طبیعتی معتدل و تا حدی خشک ؛ سرشار از ویتامین ث بوده ، در پیشگیری و درمان سرماخوردگی موثر است. میوه گل نسترن ، فشارخون را کم کرده ؛ ورم و درد کلیه را التیام و آن را شستشو می دهد ؛ معده را تقویت می نماید و اثرات ضد اسهالی دارد.
برای جوشانده ، میوه این گیاه را نباید زیاد جوشاند.

دمنوش گل بابونه

در میان صدها و هزاران نوع گیاه موجود در طبیعت ، بابونه بیشتر از بقیه برای آرامش اعصاب و رهایی از استرس ها و نگرانی های آزاردهنده مفید است. در میان گیاهان آرامش بخش ، بابونه یکی از موثرترین آنهاست.
۲ قاشق سوپ خوری از گل بابونه را داخل قوری چای بریزید و بعد از سرد شدن آن را بنوشید. می توانید کمی عسل نیز برای طعم دار شدن به آن اضافه کنید.

دمنوش گل سرخ

این دمنوش به عنوان ضد افسردگی و آرام بخش اعصاب برای افراد تجویز می‌شود و به عنوان برطرف کننده‌ نفخ معده ، بر طرف کننده ناراحتی‌های ریه ، کلیه و تپش قلب شدید مورد استفاده قرار می‌گیرد.
یک قاشق غذا خوری گل سرخ را به همراه یک قاشق غذا خوری چای سیاه یا سبز را به بهمراه آب در دمای ۸۰ درجه ، در یک قوری ریخته و به مدت ۱۵ الی ۲۰ دقیقه دم کنید.

دمنوش عناب

این گیاه برای رفع استرس و اضطراب بسیار مفید است و به علت مقادیر بالای آنتی اکسیدان روند پیری پوست را کاهش می‌دهد.
عصاره عناب مهار کننده‌ی سلول‌های سرطان خون است ؛ زیرا به علت داشتم ویتامین c و آنتی اکسیدان ، مانع از رشد و حرکت رادیکال‌های آزاد و در نتیجه کمک به کنترل و رشد تومور و سلول های سرطانی می‌شود.

دمنوش بادرنجبویه

برخی از مردم فکر و خیال و دغدغه زیادی دارند و این فکرها اجازه خواب آرام را به آن ها نمی‌ دهد به همین دلیل دمنوش بادرنجبویه برای چنین افرادی که دچار بی‌ خوابی می‌شوند نیز توصیه می‌شود. اما بهترین ترکیبی که در تابستان از آن می توانید استفاده کنید عرق بهار نارنج به همراه گلاب است. مقدار این مواد نیز به میزان یک سوم لیوان بهار نارنج و یک سوم نیز آب و یک سوم هم گلاب استفاده شود و افراد گرم مزاج در ترکیب این مواد از شکر و افراد سرد مزاج هم از عسل استفاده کنند.علاوه بر آن بادرنجبویه برای درمان کودکان بیش فعال مورد استفاده قرار می گیرد.
بهترین زمان مصرف این محلول ۲ ساعت قبل از خواب است تا خوابی آرام داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *