نوشیدنی ها

خواص شگفت انگیز آبغوره

غوره به انگور کال و نرسیده گفته می شود. غوره ویتامین ث زیادی دارد. در ایران از آبغوره زیاد استفاده می‌کنند. آبغوره که از انگورهای نرسیده‌ی ترش بدست می‌آید از لحاظ طب سنتی دارای طبع سرد می‌باشد. غوره دارای طعم ترش است و برای درست کردن انواع ترشی و آبغوره مورد استفاده قرار می‌گیرد. از نظر طب سنتی خواص آبغوره برای سلامت بدن بسیار زیاد می‌باشد.

آبغوره دارای اسید مالیک، اسید فرمیک، اسید سوکسینیک، اسید اگزالیک، اسید گلوکولیک و قند است. این ماده مغذی که آبغوره‌های ترش مزه درخت انگور می‌باشند برای چاقی مفرط و پوست بدن فواید زیادی دارد . آبغوره با افزایش اسیدیته معده می‌تواند در هضم غذاهای چرب و سنگین مفید باشد. همچنین افراد مسن که به دلیل کاهش اسید معده به خوبی غذا را هضم نمی‌کنند، می‌توانند از این چاشنی برای تسهیل هضم غذا کمک بگیرند، ولی نباید در این مورد زیاده‌روی کنند.

آبغوره صفرابر است و کمک به دفع زردی می کند و همچنین می‌تواند باعث تقویت کبد شود. از طرفی به دلیل داشتن اسیدهای آلی پتاسیم‌دار برای درمان پا درد و کمر درد، درد سیاتیک و روماتیسم مفید است و همچنین به دفع سموم از طریق کلیه‌ها کمک می‌کند. این چاشنی خاصیت کاهش حرارت بدن و رفع عطش را هم دارد، که بدین جهت در موارد تب و سل ریوی می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.

از طرفی محرک اشتها بوده و افزودن کمی از آن به غذا می‌تواند باعث طعم مطلوب آن شده و به افزایش جذب املاح معدنی به ویژه آهنِ مواد غذایی غیرحیوانی مانند حبوبات کمک کند. مصرف آبغوره در خانم ها می‌تواند در باز شدن قاعدگی موثر باشد. به‌علاوه این چاشنی در درمان اسهال ساده نیز نقش دارد. غوره از نظر طب قدیم ایران سرد و قابض است.

موارد استفاده از آبغوره
 • در درمان ورم مخاط دهان و نرمی لثه‌ها موثر است.
 • خوردن آبغوره بلوغ دختران را جلو می‌اندازد و قاعده را باز می‌کند.
 • آبغوره چون دارای تارتارات پتاسیم است، برای درمان سیاتیک و رماتیسم حاد بسیار مفید است.
 • حرارت و صفرای بدن را دفع می‌کند و روده‌ها را ضد‌عفونی می‌کند.
 • برای برطرف کردن ورم گلو ، آبغوره غِرغِره کنید.
 • برای دفع کِرم روده و تقویت معده باید مدت پنج روز آش آبغوره همراه با زیره سیاه مصرف کنید. البته در  این مدت باید از خوردن غذاهای سنگین اجتناب نمائید.
 • آبغوره درمان کننده پا درد و کمردرد می‌باشد . برای معالجه می‌توان مدت ده روز آش آبغوره مصرف نمود.
 • ترشی غوره نیز برای معالجه رماتیسم و سیاتیک مفید است.
آیا آبغوره در کاهش و کنترل وزن موثر است؟

گاهی‌اوقات افراد به منظور کاهش وزن به‌طور ناشتا آبغوره مصرف می‌کنند، این افراد باید بدانند که مصرف ناشتا و مداوم آبغوره می‌تواند به مخاط دستگاه گوارش آسیب وارد کرده و آن را مستعد زخم کند. تغییر شیوه زندگی از جمله افزایش فعالیت بدنی همراه با رژیم غذایی کم کالری می‌تواند در کاهش وزن افراد موثر باشد؛ اما افزودن آبغوره به سالاد به خوش طعم شدن آن کمک می‌کند و از آن جایی که این غذا کم کالری بوده می‌تواند در کنترل وزن موثر باشد.

آیا آبغوره باعث کاهش چربی و فشارخون می‌شود؟

این طور به نظر می‌رسد که آبغوره به دلیل داشتن ویتامین C می‌تواند باعث کاهش چربی و فشارخون شود. البته ذکراین نکته ضروری است که گرچه این چاشنی می‌تواند تا حدودی از افزایش کلسترول بد و کاهش کلسترول خوب و افزایش فشارخون جلوگیری کند؛ ولی در موارد پرفشاری‌خون و چربی‌خون بالا مصرف آبغوره جایگزین دارو نخواهد بود و داروهای تجویزی پزشک نباید کم یا قطع شود، بلکه مصرف آبغوره می‌تواند در کنار درمان‌های استاندارد این بیماری‌ها مورد توجه قرار گیرد. ذکر این نکته نیزحائز اهمیت است که نگهداری و حرارت طولانی مدت آبغوره نیز از محتوی ویتامین C و به تبع آن از خواص مفید آن می‌کاهد.

۱ دیدگاه در “خواص شگفت انگیز آبغوره

 1. مسعود گفت:

  ابغوره خیلی خوبه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *