راهنمای خرید, زیورآلات

خرید ساعت مچی مناسب

مردانی که اندام ظریفی دارند و به تبع آن، مچ دستشان باریک‌تر از معمول است، ساعت‌ مچی با عرض زیاد، ظاهر آن‌ها را به هم می‌ریزد. این نوع ساعت‌ها وقتی توسط چنین افرادی پوشیده می‌شوند، حتی بزرگ‌تر از حد نرمال به چشم می‌آیند و منظره خوشایندی را ایجاد نمی‌کنند.»
« به دنبال ساعت‌هایی با قطر ۳۶ میلی‌متر باشید. ممکن است خیلی نزدیک به آن چه دیگران می‌پوشند نباشد، اما همان طور که کت و شلوار خود را کوچک‌تر از بقیه می‌خرید، ساعت‌تان نیز می‌بایست هماهنگ با اندام شما باشد.»
فراموش نکنید که میان ساعت مردانه و زنانه تفاوت بسیاری وجود دارد. پس نباید سبک‌هایی را انتخاب کنید، که متمایل به انواع مدل‌های ساعت زنانه یا بچه‌گانه باشند. ساعتی را بخرید که جلوه مردانه داشته باشد، اما در ابعادی کوچک‌تر.

ساعت مچی مناسب برای  مچ‌های متوسط

اگر در این دسته قرار داشته باشید، طیف گسترده‌ ای از گزینه‌ها پیش روی شماست. اما هنوز هم قوانینی هستند که باید از آن‌ها تبعیت کنید.
درست همانند مچ‌های کوچک‌تر، نباید اندازه و سایز صفحه نمایش ساعت را بزرگ کنید. یک مچ با اندازه متوسط همچنان مناسب ساعت‌های درشت و غول پیکر نیست.بهتر است محتاط باشید و حوالی ۴۰ میلی‌متر، قطر ساعت‌تان را در نظر بگیرید.
انتخاب های شما بیشتر شده اند به طوری‌که می‌توانید بند‌های فلزی را هم به دست خود ببندید. این نوع بند‌ها شیک‌تر هستند و هماهنگی ایده‌آلی با اندازه مچ‌هایتان برقرار می‌کنند.

مچ پهن

در ابتدا باید نکته‌ ای اشاره کرد ، داشتن مچ‌های پهن و عریض به این معنی نیست، که می‌توانید هر نوع ساعتی را بپوشید.
خیلی از مردان، تنها به دنبال خرید بزرگ‌ترین ساعت‌های بازار هستند. در حالی که اندازه بیشتر، لزوماً استایل فرد را بهبود نمی‌بخشد.
بهتر است به سراغ ساعت‌هایی با قطر ۴۲ میلی‌متر بروید. این اندازه هم فضای کافی را برای نمایش اطلاعات اضافه، در اختیار‌تان قرار می‌دهد و هم، ریسک بد‌تیپ بودن را تا حد زیادی کاهش خواهد داد.
به خاطر داشته باشید که چه زمانی ساعت مچی اسپرت به دست کنید.
همیشه به یاد داشته باشید که انتخاب ساعت مچی اسپرت به نوع فعالیتی که قصد شرکت در آن را دارید بستگی دارد. ساعت های مچی مسابقه ای, شیرجه, خلبانی و …

معمولا زمانی از ساعت مچی اسپرت استفاده خواهید نمود که قصد دارید از آن به عنوان قطب‌نما, عمق‌سنج, ارتفاع‌سنج و … استفاده نمایید و هرگز یک ساعت مچی اسپرت را همراه با یک کت و شلوار استفاده نکنید.

در مواقع حضور در اماکن رسمی, حتما از ساعت های مچی مناسب استفاده کنید.

موقعی که به یک مراسم رسمی مانند ختم, عروسی, جشن فارغ التحصیلی و … می روید همیشه از ساعت های مچی رسمی استفاده کنید.
ساعت های مچی رسمی اساسا از فلزات گران بهایی چون طلا, نقره و یا پلاتین ساخته شده اند و قطرصفحه این دسته از ساعت های مچی بیش از ۴۱ میلی متر نخواهد بود.
همچنین در این نوع اماکن هرگز از ساعت های کامپیوتری استفاده نکنید.
همینطور به خاطر داشته باشید که جنس ساعت مچی با سایر جواهرات شما باید یکسان باشد. به عنوان مثال اگر یک بانو هستید و از ساعت پلاتینی استفاده نموده اید باید گردنبند, گوشواره و … از جنس پلاتین داشته باشید.

چگونه از قاب و بند ساعت مچی مراقبت کنیم؟

بندهای فلزی باید به دقت در آب شسته شوند. اگر کثیفی خیلی زیاد بود آن را با صابون و آب تمیز و در نهایت با یک دستمال نرم با دقت خشک کنید. قاب ساعت باید به نرمی توسط پارچه نرم مرطوبی تمیز شود و سپس به دقت خشک شود.
بندهای چرمی در تابستان یک مقدار شل می‌شوند، در این حالت ممکن است که بندهای چرمی عرق دست شما را به خود جذب کنند. یک بند تنگ چرمی نه تنها به هوا اجازه عبور از زیر بند را نمیدهد بلکه این امکان را به عرق مچ دست می دهد که به پوست شما آسیب برساند، مثل جوش زدن  و… اگر بند چرمی ساعت شما توسط عرق دست شما خیس شد آن را از دست خود باز کنید و به آرامی و با پارچه ای نرم آن را تمیز کنید. وقتی ساعتتان را از مچ دست باز می کنید آن را در محلی قرار دهید که تهویه هوا صورت بگیرد. هیچ وقت ساعتی که بند آن توسط عرق دست خیس است را در جعبه و یا محفظه ی در بسته قرار ندهید. از قرار گرفتن ساعت در معرض آفتاب خودداری کنید.درغیر اینصورت، بند ساعت کم رنگ میشود و بتدریج از بین می رود.

تاثیرات عوامل خارجی مغناطیسی بر روی ساعت مچی :

مغناطیس به روی ساعت های دیجیتال تاثیر زیاد و قابل توجه ندارد ولی بر روی ساعت های مکانیکی و باطری دار(که توسط موتور کوچک الکتریکی یا کوکی عقربه ها را به چرخ در می آورند) ممکن است تاثیرات قابل توجهی بگذارد.

مغناطیس قوی بر عملکرد این ساعت ها تاثیر می گذارد

خبر خوب برای این نوع ساعت ها این است که اگرچه آنها تحت تاثیر این اثر مغناطیسی عقب می افتند و یا خوب کار نمی کنند اما هنگامی که ساعت را از منبع مغناطیسی دور می‌کنیم دوباره ساعت به خوبی گذشته شروع به فعالیت می کند.(البته مشخص است که باید آن را دوباره تنظیم کنید)
ساعت خود را در نزدیکی هدفون، بلندگوهای قوی، یا آهن رباها و … قرار ندهید. مخلوط کننده های برقی و تمامی وسایل برقی ممکن است بتوانند مغناطیسی قابل توجهی برای اثر گذاشتن بر ساعت تولید کنند.

مراقبت‌های ویژه ای که باید در قبال ساعت‌ مچی انجام دهید:

ضربه: ساعت شما یک ابزار اندازه گیری دقیق می باشد.با آن با دقت رفتار کنید. در این صورت ساعت نیز به شما به خوبی هر چه تمام خدمت می کند. از ضربه های احتمالی به ساعت جلوگیری کنید. ضربه هایی که در اثر ورزش به وقوع میپیوندد مثل: تنیس یا گلف یا دوییدن مشکلی برای ساعت بوجود نمی آورد اما بعضی از ساعت ها با این نوع حرکت ها نیز به مشکل بر میخورند.
عرق بدن: از برخورد ساعت با عرق زیاد خودداری کنید و اگر این اتفاق افتاد به سرعت آن را پاک و تمیز بکنید.
تاثیرات دما بر روی ساعت: ساعت هایی که دارای باطری هستند خیلی کمتر از ساعت های اتوماتیک تحت تاثیر دمای هوا قرار میگیرند.ساعت‌های کوکی و اتوماتیک اگر هر هشت ساعت خوب کوک یا شارژ بشوند آن گاه به خوبی ساعت را نشان می‌دهند. دمای محیط بین ۱۰ درجه سانتیگراد زیر صفر تا دمای ۳۵ درجه سانتیگراد بالای صفر برای ساعت ها مناسب است.اگر در طول زمستان ساعت خود را از مچ دستتان باز کنید دقت نشان دادن زمان را از دست می‌دهد. اگر ساعت در بیرون قرار بگیرد در دمای کمتر از منهای ۱۰ درجه سانتیگراد یا بالای ۶۰ درجه سانتیگراد، در این صورت ساعت دیگر نمیتواند کار بکند. در ساعت های دیجیتال از کریستال مایع برای صفحه نمایش استفاده می‌شود که این مایع در دمای زیر نقطه انجماد به خوبی پاسخگو نیست و در دماهای بالا نیز تاریک می‌شوند.
عوامل شیمیایی: در دمای بالا کاهش چشمگیری پیدا می‌کند (بالای ۴۰ درجه سانتیگراد) و حتی ممکن است از باطری مایعی به بیرون ترشح کند عمر باطری، مواد شیمیایی، گازها، جیوه و غیره ممکن است رنگ قاب و بدنه و بند و قسمت‌های فلزی ساعت را عوض کنند. ساعت خود را از عوامل ذکر شده محافظت نمایید.
رنگ قاب یا بند ساعت: برای ماندگاری بیشتر ساعت خود، از برخورد مواد شیمیایی، مواد شوینده، عطر و ادکلن و کلیه حلال‌ها جلوگیری نمایید. و در صورت برخورد با این مواد سریعا با آب بشویید.(البته بند چرمی را باید سریعا خشک کنید که صدمه کمتر ببیند)و دکمه سردست آنان نیز باید یکسان باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *