تکنولوژی

تفاوت کلیدهای مکانیکی کیبورد معمولی و گیم

انواع کلیدهای مکانیکی

هر کیبورد مکانیکی دارای چند مشخصه‌ی اساسی است: سختی فنری که زیر کلید وجود دارد، و صدا یا حس عمل کلیک. سختی فنر برای هماهنگی با قدرت انگشتان کاربران مختلف می‌تواند متفاوت باشد اما مقوله‌ی دوم، حس یا صدای کلیک چیزی است که به سه صورت کلی پیاده‌سازی می‌شود.

رنگ مشکی و قرمز بی صدا و ساده و مخصوص گیم‌ها

در رنگ مشکی، مکانیزم کلیک بسیار ساده است و خبری از لرزش یا حس کلیک و همین‌طور صدای زیاد نیست. رنگ قرمز فنری با سختی کمتر دارد و اساس کار آن درست مثل کلیدهای مشکی است.
در این کلید تنها بازخوردی که از عمل کلیک می‌گیریم، برخورد کلید با انتهای محدوده‌ی حرکتی آن است، حال آنکه کلیک در نیمه‌ی راه انجام شده است و نیازی به فشار بیشتر نیست. در کلید قرمز که فنر آن نرم‌تر است، احتمالاً برخورد هم بیشتر است و برخی کاربران می‌گویند این کلیدها بیشترین صدا را تولید می‌کنند. کاربرانی که از این کلیدها استفاده می‌کنند، پس از مدتی به آن عادت می‌کنند و می‌دانند که چه قدر باید کلید را فشار داد. از طرفی این کلیدها بیشتر برای گیمرها مناسب هستند چرا که معمولاً وقتی گیمر کلیدی مثل W را فشار می‌دهد، آن را نگه می‌دارد تا کاراکتر به جلو حرکت کند.
مزایا و معایب کلید مکانیکی مشکی و قرمز: محدوده‌ی عملکرد ۲٫۰۳ میلی‌متر، ساکت و نرم، بدون کلیک و مناسب گیم‌ها.

رنگ قهوه‌ای و صدای و حس کلیک در حد کم

در رنگ قهوه‌ای حالت کلیک حس می‌شود و صدای کم آن هم قابل شنیدن است. وقتی کلید را فشار می‌دهیم، فیلامنت کوچکی که حالت فنری دارد از قله‌ای عبور می‌کند که حس و صدای کلیک را به وجود می‌آورد.
از خصوصیات شاخص آن میتوان گفت نسبتاً ساکت، کمی حس صدای کلیک، محدوده‌ی عملکرد ۲٫۰۳ میلی‌متر. مناسب برای ترکیبی از تایپ و گیم.

رنگ آبی و سبز، کلیک قوی‌تر و حساس‌تر

در رنگ آبی، بخش بالایی کلید که زیر انگشت ما می‌نشیند از بخش پایینی که کار اتصال و قطعی مدار را انجام می‌دهد جدا شده است. هدف از این طرح پیچیده این است که فشار دادن کلیدهای کیبورد، حالتی دو مرحله‌ای داشته باشد. تا قبل از برخورد قطعه‌ی بالایی و قطعه‌ی شناور، عمل خاصی صورت نمی‌گیرد و تنها سفتی فنر را حس می‌کنیم.
پس از برخورد جهش قطعه‌ی شناور موجب عمل کلید شده و صدای کلیک نسبتاً زیادی ایجاد می‌شود.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *