علمی, معرفی لوازم آرایشی

تاریخچه شرکت لوازم آرایشی و بهداشتی لورآل

شرکت لوازم آرایشی و بهداشتی لورآل یک شرکت فرانسوی است که در سال ۱۹۰۹ توسط یک شیمیدان فرانسوی به نام اوژن شولر در پاریس بنیان‌گذاری شد. این شرکت دارنده‌ بیشترین ثبت اختراع در زمینه‌ی نانوتکنولوژی در آمریکا است. بخشی از سهام این شرکت در بازار بورس اروپا عرضه می‌شود. دختر اوژن شولر یعنی لیلیان بتنکور و شرکت نستله از سهام‌داران اصلی این شرکت هستند.

تاریخچه رنگ موی لورآل:

اوژان شولر یک جوان شیمیدان با روحیه‌ی کارآفرینی در سال ۱۹۰۹ یک فرمول جدید برای درست کردن رنگ موی بدون ضرر اختراع کرد و نام آن را اورئال (Oréale) گذاشت. او از فرمول اختصاصی خود برای ساختن محصولات آرایشی استفاده می‌کرد و سپس آن‌ها را به آرایشگران شهر پاریس می‌فروخت. رنگ موهایی که او تولید می‌کرد دارای حنا و نمک‌های معدنی بودند و ظاهر روشنی به موها می‌دادند. شولر در سال ۱۹۱۹ شرکت خود را به نام «رنگ موی بدون ضرر فرانسوی» ثبت کرد که مدتی بعد به نام لورال تغییر کرد.

زنان سراسر دنیا وارد بازار کار شدند و به همین خاطر بیشتر به ظاهر خود اهمیت می‌دادند. آن‌ها به دنبال راهی برای پنهان کردن موهای خاکستری خود بودند تا بتوانند سن خود را کمتر نشان دهند و همچنین  تعداد زیادی از خانم‌هایی که دارای موی تیره هستند علاقه دارند تا موهای خود را بلوند کنند. بنابراین شولر دست به اختراع جدیدی زد و محصول او به انتخاب اول آرایشگران آن زمان تبدیل شد. این محصول به‌اندازه‌ ای موفق بود که توانست تغییر جدیدی در مد آن دوران ایجاد کرده و موهای بلوند را تبدیل به پرطرفدارترین رنگ موی آن زمان کند.

با پایان جنگ جهانی اول وقتی موهای کوتاه مد شده بود، ۴۰۰۰۰ سالن آرایشی در فرانسه وجود داشت و محصولات جدید لورآل در آن موقع بازار سالن های آرایشی را قبضه کردند. در سال ۱۹۲۸ با خرید شرکت  Monsavon، شرکت لورآل تنوع بخشیدن به دامنه محصولاتش را آغاز کرد.

در دهه ۱۹۳۰ که موهای دکلره مد شده بود، محصولات دکلره لورآل با فروش خوبی مواجه شد. در سال ۱۹۳۳شولر، بنیان گزار لورال، مجله ای برای بانوان به نام  \”Votre beaute\” را منتشر کرد. در همان سال ها اولین شامپو بچه لورآل به بازار عرضه شد و با استقبال چشم گیری مواجه شد. حتی جنگ جهانی دوم نیز نتوانست رشد این شرکت را متوقف کند. در همان دوران لورآل اولین فرکننده شیمیایی خود را به بازار عرضه کرد و همزمان به گسترش خود ادامه داد تا اینکه با پایان جنگ جهانی دوم تیمی متشکل از ۲۵ دانشمند شیمیدان دامنه فعالیت این شرکت را به بریتانیا، آرژانتین و الجزایر نیز گسترش دادند.

سال ۱۹۶۰، سال تحول لورآل بود، هم از نظر فرهنگی و هم از نظر اقتصادی در آن زمان نوجوانان گرایش زیادی به موزیک و مد پیدا کردند و صدها بوتیک و سوپرمارکت، شروع به فروش محصولات زیبایی نمودند. در این سال لورآل فعالیت های تحقیقاتی و تولیدی خود را به شدت افزایش داد و تعداد متخصصین خود را به ۳۰۰ نفر افزایش داد. در سال ۱۹۶۳ مراکز جدید تحقیقاتی تاسیس گردید و لورآل وارد بازار بورس فرانسه شد.

لورال برای گسترش فعالیت‌های خودش در صنعت عطر همکاری خود را با طراحان معروف ادامه داد. این شرکت در دهه‌ی ۸۰  با جوان‌ترین دختر نقاش معروف پابلو پیکاسو (Pablo Picasso) یعنی پالوما پیکاسو ( Paloma Picasso) برای طراحی عطر همکاری کرد. این طراح جواهرات نام خودش را روی عطرهایش گذاشت و ترکیب‌بندی مواد اولیه و طراحی ظرف عطر را خودش انجام داد. این عطر در کل دنیا با استقبال خوبی از طرف مردم روبه‌رو شد.

لورال از شعار تبلیغاتی «زیرا من شایستگی آن را دارم» در تبلیغات خود استفاده می‌کرد اما در همین چند سال اخیر شعار خود را به «زیرا شما شایستگی آن را دارید» تغییر داد و در نهایت در سال ۲۰۰۹ شعار «زیرا ما شایستگی آن را داریم» را برای خود انتخاب کرد. تیم تبلیغاتی این برند معتقد است که کلمه‌ی ما در این شعار باعث درگیر شدن بیشتر مصرف‌کنندگان با محصولات می‌شود و احساس رضایت بیشتری را در آن‌ها به وجود می‌آورد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *