تغذیه

تاثیر سس تند بر بدن

تحریک زبان

غذاهای تند واقعا سبب آسیب جدی بر روی بافت نرم درون دهان شما نمی شوند، یعنی که نباید بابت سوزش دهانتان نگران شوید و با خوردن چیزهای دیگر سعی در رفع آن داشته باشید. ماده‌ ای که به طور طبیعی باعث تندی سس می‌شود کپسایسین نام دارد. کپسایسین به گیرنده‌های زبان متصل می‌شود و دما و درد را القا می‌کند. به همین دلیل است که موقع خوردن سس تند، دهانتان می‌سوزد و احساس درد می‌کنید، حتی اگر واقعا آسیبی در میان نباشد.

افزایش دمای بدن

وقتی کمی از چیزی مانند سس تند که دارای ادویه است می‌خورید بدن شما شروع به گرمازایی می‌کند و طی این فرآیند دمای درونی بدن شما افزایش می‌یابد و باعث عرق کردن، آبریزش بینی و قرمز شدن صورت یا قسمت‌های دیگری از بدنتان می‌شود زیرا ریزترین عروق خونی بدنتان که مویرگ نام دارند منبسط می‌شوند و خون در آنها سرازیر می‌شود. این طبیعی است و جای نگرانی نیست.

افزایش ضربان قلب

پس از خوردن سس تند مقدار خونی که به معده می‌ رسد افزایش می‌یابد و این باعث افزایش ضربان قلب نیز می‌شود و گردش خون در تمام بدن تجدید می‌شود و به هضم بهتر و سریع‌تر غذا کمک می‌کند. همه این‌ها در ازای خوردن مقداری تندی اتفاق می‌افتد.

دهانتان آب خواهد افتاد

بعد از خوردن سس تند دهان (و بینی) شما شروع به ترشح می‌کند. احتمالا با آب ریزش بینی بعد از خوردن سس تند مواجه شده‌اید، اما شاید با ترشح بزاق آشنایی کامل نداشته باشید. اتفاقی که می‌افتد این است که غدد بزاقی شما در تلاش برای تولید بزاق کافی برای پاک کردن کپسایسین موجود روی زبان‌تان، بیش فعال می‌شوند.

سوزش معده

کپسایسین به گیرنده‌های مری که باعث ایجاد حس سوزش (شبیه سوزش معده می‌شود) می‌رسد و گاهی اوقات باعث می‌شود دریچه عضلانی در بالای معده برای مدت طولانی باز شود، در این حالت شما بعد از خوردن غذای تند سوزش معده را احساس می‌کنید و اسید به مری بر می‌گردد. به هر حال بهتر است موقع خوردن سس تند کمی داروی ضد اسید معده نزدیک خود داشته باشید تا بتوانید هرگونه سوزش مری را مدیریت کنید.

رفع آلرژی فصلی

فلفل قرمز و چیلی باعث از بین رفتن گرفتگی می‌شوند. هنگامی که حساسیت فصلیتان شروع شد کمی سس تند بخورید و ببینید که این به از بین رفتن آلرژی شما کمک می‌کند. آلرژی فصلی می‌تواند دردناک باشد اما کمی سس تند می‌تواند به آن کمک کند.

کاهش فشار خون

اگر از مواد غذایی که حاوی کپسایسین هستند به طور منظم استفاده کنید بعد از مدتی مولکول‌ها به رگ‌های خونی شما کمک می‌کنند تا آرام شوند و فشار خونتان کاهش پیدا کند.

مقابله با سرطان پروستات

کپسایسین به خوبی در جلوگیری از رشد غدد سرطانی به پروستات کمک می‌کند. این مورد خاص می‌تواند مردان را ترغیب کند تا از سس تند در غذاهای خود استفاده کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *