سرگرمی

تاثیر اوریگامی بر هوش و توانایی کودکان

اوریگامی یا Origami ؛ هنر ژاپنی خلق شکل های گوناگون و زیبا از تا کردن کاغذ است که حاصل آن مجسمه های کاغذی است. کلمه ” اوری ” به زبان ژاپنی به معنی تا کردن و کلمه ” گامی” به معنی کاغذ است به همین دلیل اوریگامی به زبان فارسی به ” کاغذ و تا ” ترجمه شده است.

به طور کلی، این طرح ها با یک برگ کاغذ مربع شکل آغاز می‌شود، که هر روی آن ممکن است به رنگ متفاوتی باشد و بدون بریدن کاغذ ادامه می‌یابد. اریگامی روش ارائهٔ اشکال است، که عمدتاً با خم کردن مادهٔ مورد استفاده کاغذ حاصل می‌شود.

فواید اوریگامی
  • تقویت هوش کودک:

اوریگامی ترکیبی از هنر و علم است و به نوعی به هر دو نیم کره مغز مربوط می شود. ساخت اوریگامی به هر دو دست نیاز دارد به همین دلیل تمرین اوریگامی ورزش مغز محسوب می شود.

  • بهبود صبر و پیگیری کودک:

با ساختن اوریگامی  و تاکردن های پی در پی کاغذ طبق الگو و نقشه ، بچه ها یاد می گیرند که تا پایان مراحل ساخت، صبور باشند و کار را پیگیری کنند.

  • پرورش خلاقیت کودک:

در اوریگامی هم یک تکه کاغذ به دفعات و به شکل های مختلف تا می شود تا شکل های مجسمه کاغذی به دست آید. ساخت اوریگامی مانند بازی با لگو برای کودکان است و خلاقیت کودکان را پرورش می دهد.

تقویت دقت و مهارت پیروی از دستور العمل ها

یک برگ کاغذ باید به صورت مرحله  به مرحله و بدون امکان جهش یا حذف مرحله قبلی تا شود و لازم است از دستور العمل کار به دقت پیروی شود.

تقویت مهارت های اجتماعی

همچنین اوریگامی می تواند به صورت یک فعالیت گروهی در  جمع خانواده و با حضور اعضای خانواده انجام شود و باعث تقویت مهارت های اجتماعی کودکان و نزدیک شدن اعضای خانواده نیزشود.

کاربرد اریگامی در ریاضیات

رابطه عمیق و تنگاتنگ ریاضیات و اریگامی انکار ناپذیر است، اما به عنوان مثال به حل مسأله سه قسمت کردن زاویه در اینجا اشاره می‌کنیم، که سال‌ها ذهن‌ها را درگیر کرده بود و بالاخره بیست سال پیش با روش اریگامی حل شد.

کاربرد اریگامی در بیولوژی

Folding پروتئین‌ها و DNA، بحثی است که امروزه بسیار بر روی آن کار می‌شود و تاکنون پروتئین‌های بسیاری با تا کردن ساخته شده‌اند.

کاربرد اریگامی در مهندسی

یکی از هزاران کاربرد اریگامی، استفاده از آن در ساخت air bag اتومبیل است، که باید نهایت ظرافت و دقت در ساخت آن لحاظ شود.

کاربرد اریگامی در زندگی روزمره

Origami Folding نقشه‌های جغرافیایی یا مثلا نقشه سیستم حمل و نقل شهری از مواردی است که امروزه مطرح شده و با کمک اریگامی می‌توان به عنوان مثال تمام قسمت‌های یک جاده را از ابتدا تا انتها به صورت متصل مشاهده کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *