علمی

برای مطالعه چه رنگی ، نوری ، زاویه ای ، فضایی مناسب است؟؟

نور مناسب برای مطالعه

از آنجایی که در مطالعه فاصله چشم تا متن نزدیک است، اگر نور کم یا زیاد باشد، باعث خستگی چشم می‌شود.
بهتر است که نور به صورت مستقیم روی کتاب تابانده نشود، به همین دلیل تاکید می‌شود که چراغ مطالعه در سمت دست غیر غالب قرار گیرد، یعنی چراغ مطالعه در راست دست‌ها در سمت چپ و در چپ دست‌ها در سمت راست قرار بگیرد و از پشت سر  یا بالا بتابد، همچنین نور نباید از سطح کاغذ انعکاس داشته باشد. انعکاس نور از سطح کاغذ، به چشم ها آسیب می رساند . جنس کاغذ برخی کتاب‌ها براق است و اگر نور روی آنها بیفتد، بازتاب این نور باعث خستگی چشم می‌شود بنابراین هنگام مطالعه زاویه تابش نور باید به گونه‌ای باشد که هیچ درخششی روی صفحه‌ای که در حال مطالعه آن هستید یا مانیتور رایانه مشاهده نکنید. از سوی دیگر، جهت نور باید طوری باشد که سایه‌ ای روی صفحه‌ای که مطالعه می‌کنید، نیفتد.
ضعف در بینایی، درد، اشک ریزش، قرمزی، سوزش چشم، سردرد، احساس گیجی، تشدید فشار و استرس و حتی تغییرات فشار خون و نبض را از دیگر عوارض مطالعه در نور کم بوده و تابش نور کم به صفحه کتاب باعث افزایش فشار به چشم می شود که به دنبال آن قسمت های محیطی ساختمان کره چشم نیز به کار گرفته می شود در نتیجه با تأثیر بر قسمت های مختلف بدن، تنظیم فشار خون و نبض را برهم می زند.از سوی دیگر نور زیاد نیز برای چشم زیان آور است و علاوه بر خستگی چشم باعث خیرگی آن نیز می شود بنابراین متخصصان معتقدند یک لامپ ۱۰۰ وات برای اتاقی با ابعاد کوچک تا متوسط کافی است متخصصان همواره لامپ ۶۰ تا ۱۰۰ وات را برای چراغ مطالعه ای که دارای حباب و وسیله ای برای پخش نور است کافی می دانند.
فاصله مناسب چشم تا صفحه کتاب را هنگام مطالعه ۲۰ تا ۴۰ سانتیمتر است. فاصله مناسب چشم با صفحه کتاب ، اندازه مچ دست تا آرنج می باشد که با قراردادن دست زیرچانه مشخص می شود.این فاصله در افراد بلند یا کوتاه قدتر متفاوت است.
پس از هر ۴۵ دقیقه مطالعه، مدت ۱۵ دقیقه به چشم ها استراحت داده شود.
معمولا لامپ‌های موجود در بازار یا نور زرد یا سفیدرنگ دارند و هیچ منبع علمی‌ای که تایید کند، کدام یک از این نورها برای مطالعه بهتر است، وجود ندارد. امروزه در چراغ مطالعه‌ها از لامپ‌هایی برای ایجاد نور ترکیبی استفاده می‌شود.
رنگ‌های بنفش، نیلی و سبز روشن برای اتاق مطالعه مناسب هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *