ورزشی

ایروبیک و تاثیرات آن بر سلامت بدن

ایروبیک ( ورزش هوازی )

ایروبیک (aerobic) در انگلیسی به معنای هوازی است. ورزش ایروبیک یا حرکات موزون هوازی یکی از روش های تمرینی برای کسب آمادگی جسمانی است و توانایی قلب و عروق و سیستم تنفسی را افزایش می دهد. به طور کلی هر فعالیتی که نیاز بدن به استفاده از اکسیژن را برای مدت قابل توجهی افزایش دهد ایروبیک نام دارد.

ورزش ایروبیک به سبب اجراهای هوازی موزون و هماهنگ که با موزیک همراه است ، ورزشی بسیار موثر برای جلوگیری از افسردگی ، رفع بی حوصلگی و بی تابی است و به دلیل آن که فرد تمرین کننده این ورزش را به شکل گروهی و در قالب حرکاتی موزون و از قبل تعیین شده دنبال می کند ، تاثیر بسزایی در تقویت رفتارهای گروهی دارد.

فواید ورزش ایروبیک بر سلامت جسمانی
  • تنفس بهتر

وقتی شما حرکات موزون و ریتمیک ایروبیک را انجام می‌دهید ، سرعت نفس کشیدن شما افزایش یافته و عمق هر نفس(دم) افزایش می‌یابد و نتیجه آن گرفتن اکسیژن بیشتر از هواست.

  • قلب سالم

قلب شما برای اینکه میزان بیشتری از اکسیژن و انرژی را به سوی عضلات‌تان بفرستد ، سریع‌تر می‌تپد و در هر تپش مقدار زیادی از اکسیژن را به سوی عضلات در حال حرکت شما پمپ می‌کند.

  • باز شدن عروق

برای رساندن مقدار بیشتری از اکسیژن به عضلات شما ، مویرگ‌های عضلات بزرگ‌تر (گشادتر) می‌شوند تا محصولات‌ زاید حاصل از سوخت و ساز مانند اسیدلاکتیک و دی‌اکسید‌کربن را از محل دور کنند. اگر شما مدتی به ورزش‌های خود ادامه دهید ، مویرگ‌های بیشتری در عضلات شما شکل می‌گیرند.

  • کاهش دهنده اشتها

اگر هدف اصلی شما از تمرین ایروبیک  از دست دادن چربی و وزن اضافی باشد، ۶ یا ۷ نوبت در هفته که تقریبا معادل روزی یک مرتبه است ، می تواند تاثیر بالقوه ای روی اندام شما داشته باشد و شما را به وزن مطلوبتان برساند. دانشمندان با اندازه گیری میزان پروتئین نوروتروپین قبل و بعد از انجام سه ماه ورزش ایروبیک در ۱۵ فرد چاق دریافتند ، بعد از سه ماه ورزش، این پروتئین در خون آن ها افزایش یافت که این حالت منجر به کاهش شاخص توده بدنی ، دور مچ و فشار خون آن ها شد. میزان دریافت کالری نیز در این افراد کمتر شد.

  • آرامش دهنده

انجام حرکات ورزشی ایروبیک به صورت منظم باعث آزاد شدن آندرفین در بدن شده که یک مسکن (ضددرد) طبیعی است.

  • کاهش خطر بیماری‌های قلبی

بیماری‌های قلبی در قرن حاضر قاتل اصلی انسان‌ها هستند ،‌ اگر شما یک حمله حمله قلبی داشته‌اید ، انجام حرکات ایروبیک مناسب از حمله قلبی دوم پیشگیری می‌کند. همچنین ایروبیک فشارخون را کاهش می‌دهد.

  •  سلامت پوست

ورزش موجب می شود که پوست جوان تر و شاداب تر به نظر برسد و در نتیجه خود فرد هم احساس خوبی داشته باشد. افزایش جریان خون در سطح پوست و توزیع مواد مغذی به سلول های پوستی و دور کردن مواد مخرب و سمی از پوست ، از عمده ترین آثار ورزش روی پوست است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *