تغذیه

اهمیت تخم مرغ در برنامه غذایی

اهمیت تخم مرغ در برنامه غذایی بسیار زیاد است . تخم مرغ منبع خوبی از پروتئین، ویتامین ها و املاح ضروری است و می تواند به عنوان یک ماده غذایی مهم در برنامه غذایی افراد وجود داشته باشد.

ارزش غذایی یک عدد تخم مرغ معادل است با ۳۰ گرم انواع گوشت (قرمز ، مرغ و ماهی) معادل دو تکه متوسط خورشتی ، نصف لیوان حبوبات پخته ، یک چهارم لیوان حبوبات خام و یک چهارم لیوان انواع مغزها مانند ، بادام ، پسته، فندق ، گردو است.

پروتئین

تخم مرغ یک ماده غذایی بی نظیر و سرشار از پروتئین ، مواد معدنی و ویتامین های مورد نیاز بدن است که کمبود برخی از آنها موجب بروز بیماری های مختلف از جمله بیماری های ذهنی ، پوستی و چشم می شود. پروتئین تخم مرغ هم در سفیده و هم در زرده آن وجود دارد که نسبت آن ۶۰ درصد به ۴۰ درصد است. به دلیل کیفیت بالای تخم مرغ ، این ماده نقش مهمی در ایجاد سیری به خصوص هنگامی که در وعده صبحانه مصرف شود دارد و به همین دلیل باعث کاهش وزن می شود زیرا علاوه بر القای احساس سیری ، میزان کالری بسیار کمی تولید می کند.

ویتامین

تخم مرغ منبع خوبی از ویتامین های گروه B و ویتامین A می باشد. همچنین ویتامین D و ویتامین E را به مقدار کافی و لازم تأمین می کند. تخم مرغ پس از جگر گاو دومین منبع مهم و غنی از کولین است که به خصوص باید زنان باردار و شیرده بیشتر مصرف کنند. کولین تخم مرغ در داخل زرده آن به صورت ماده ای به نام لسیتین است. ۲ عدد تخم مرغ با تامین حداقل ۰٫۵۲ میلی گرم کولین حدود ۰٫۵ درصد نیاز روزانه یک خانم باردار و شیرده را تامین می کند.

کلسترول

کلسترول و لسیتین ، مواد چرب موجود در زرده تخم مرغ می باشند و برای ساختمان و عملکرد سلول های بدن ضروری اند.
کلسترول قابلیت انعطاف و نفوذپذیری غشای سلول های بدن را حفظ می کند. همچنین بعنوان یکی از اجزاء تشکیل دهنده مواد چربی است که باعث نرمی پوست می شوند.
کلسترول برای تولید هورمون های جنسی، کورتیزول ( هورمون غدد فوق کلیوی) ، ویتامین D و نمک های صفراوی در بدن لازم است. قسمت اعظم چربی های موجود در زرده تخم مرغ ،از نوع غیراشباع هستند و هیچ ارتباطی با افزایش کلسترول ندارند بنابراین از کلسترول تخم مرغ نهراسید و روزانه یک عدد تخم مرغ مصرف کنید.

املاح

املاح مهم که در تخم مرغ وجود دارند شامل روی ، سلنیم ، آهن و کلسیم می باشند.
روی باعث بهبود زخم ، بلوغ و رشد بهتر می شود و عفونت را نیز از بین می برد.
سلنیم نیز یکی از آنتی اکسیدان های مهم می باشد و رادیکال های آزاد ناشی از سوخت ناقص چربی ها را در بدن از بین می برد و می تواند بر علیه عوامل ایجادکننده سرطان نقش داشته باشد. سلنیوم در تقویت سیستم ایمنی ، بهبود آرتریت روماتوئید ، پیشگیری از پارکینسون و آلزایمر ، حفاظت از چشم ها در مقابل آب مروارید ، بهبود خلق و خو و کاهش افسردگی ، کاهش خطر بیماری های قلبی و پیشگیری از سرطان مؤثر است.

کلسیم

کلسیم نیز برای عملکرد بهتر سیستم عصبی ، رشد بهتر افراد استخوان ها و استحکام ها آنها لازم است. عوارض کمبود کلسیم در کودکان ، نرمی استخوان ، کاهش رشد ، خرابی دندان ها و لثه و در بزرگسالان ، پوکی استخوان است.

آهن

آهن یکی از اجزاء اصلی و حیاتی گلبول های قرمز خون است. زرده تخم مرغ یکی از منابع خوب آهن است ولی آهن آن در مقایسه با آهن Haem موجود در گوشت ، از قابلیت جذب کمتری برخوردار است. وجود زرده تخم مرغ در برنامه غذایی کودکان ، بخشی از آهن مورد نیاز آنها را تأمین می کند.

کربوهیدرات و فیبر غذایی

تخم مرغ به مقدار خیلی کم کربوهیدرات دارد و نیز فاقد فیبر غذایی است.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *