پیشگیری بهتر از درمان

انتخاب خمیر دندان مناسب

بهداشت خوب یعنی مراقبت کامل از دندان ها از طریق استفاده از مسواک و درست مسواک زدن و خمیر دندان مناسب و همچنین نخ دندان و گاهی دهانشویه.
یکی از عوامل برای  داشتن دندان سالم و زیبا انتخاب مناسب خمیر دندان است  که انتخاب آن باید متناسب با نوع دندان باشد.

دندان های زرد

دو عامل برای زرد شدن دندان ها وجود دارد:

  • مصرف موادغذایی و نوشیدنی هایی مانند چای و قهوه یا سیگار بروز می کند.
  • اما در برخی افراد مینای دندان به طور طبیعی تیره تر از حد معمول است.

اگر زردی دندان ها به دلیل مصرف مواد غذایی رنگی باشد ، می توانید از خمیر دندان های سفید کننده استفاده کنید. اما در غیر اینصورت خمیر دندان سفید کننده تاثیری ندارد و باید به پزشک مراجعه نمایید.

اگر دندان و لثه حساسی دارید

اگر از دندان ها یا لثه های حساس رنج می برید، باید از خمیر دندانی که دارای نیترات پتاسیم که یک ماده کلینیکی تایید شده ضد حساسیت می باشد استفاده کنید. همچنین دهان شویه های دارای نیترات پتاسیم هم وجود دارد که باید از آنها به عنوان تقویت کننده های اضافه استفاده کرد. باید از مسواک های بسیار نرم استفاده کنید تا از آسیب رساندن بیشتر به دندان های خود جلوگیری به عمل آورید.

چگونه خمیر دندان سدیم فلوراید دندان ها را حفاظت می­ کند ؟

فلوراید درون مینای دندان شما جذب شده ، آن را قوی­تر و بسیار مقاومتر در برابر پوسیدگی دندان در برابر اسیدها می­ کند.

اگر شما به دنبال این هستید که چه نوع و چه مقدار فلوراید در خمیر دندان وجود دارد ، مقدار آن و نوع آن بر روی جعبه مشخص شده است  و این که ماده فعال سدیم فلوراید ، سدیم مونوفلوئوروفسفات ، فلوراید دارای قلع و یا فلوراید آمین است.

انواع خمیر دندان
  • خمیر دندان ضد پوسیدگی

این نوع خمیر دندان حاوی ترکیبات فلورایدی مانند سدیم فلوراید ( NaF ) ، فلوراید قلع (SnF2 ) یا مونوفلوئورو فسفات (MFP2) است. اگر غلظت فلوراید ۱۰۰۰ ppm (ذره در میلیون) یا بیشتر باشد ، خمیر دندان به جلوگیری از پوسیدگی کمک می‌کند.

  • خمیر دندان ضد حساسیت

مواد فعال تشکیل دهنده این نوع خمیر دندان علائم ناشی از حساسیت عاج دندان را به دو طریق کاهش می‌دهد. نخست این که واکنش نورون‌ها به محرک درد را متوقف می‌کند و دوم این که توبول‌های عاجی دندان را مسدود می‌کند.

  • خمیر دندان ضد پلاک

این نوع خمیر دندان از جمع شدن پلاک جلوگیری می‌کند و با کاهش دادن اثرهای سم باکتریایی روی بافت‌های اطراف دندان احتمال بروز بیماری‌های لثه را پایین می‌آورد. خمیر دندان‌های ضد پلاک مختلفی حاوی مواد فعال تشکیل دهنده گوناگون در بازار در دسترس است.

  • خمیر دندان سفید کننده

این نوع خمیر دندان حاوی مواد ساینده‌ای است که دندان‌ها را با زدودن لکه‌ها از روی سطح دندان، سفید و درخشان می‌کند. اما تاثیر زیادی روی لکه‌های قدیمی‌ ندارد.
برای داشتن لبخندی زیباتر به‌ دنبال خمیر و ژل‌هایی باشید که دارای مواد ساینده از قبیل  \”دی اکسید سیلیکون\”  باشد.

کودکان

سعی کنید از ۶ ماهگی که معمولا اولین دندان‌های کودک ایجاد می‌شوند شروع به شستن دندان‌ها نمائید. سعی کنید از مسواک‌هایی استفاده نمائید که برای کودکان طراحی شده است که باید شامل سر کوچک و برس نرم باشد و در هنگام انتخاب مسواک مناسب به‌خاطر داشته باشید :

  • برای کودکان ۰ تا ۱۸ ماه تنها از آب استفاده نمائید و نه از خمیر دندان.
  •  از ۱۸ ماهگی تا ۶ سالگی از خمیر دندان‌های با میزان فلوراید کم استفاده نمائید.
  • از ۶ سالگی به بعد از خمیر دندان‌های استاندارد با فلوراید کافی برای کودک استفاده نمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *