تغذیه

ارتباط نمک با سلامت بدن

نمک

ماده اصلی تشکیل‌ دهنده نمک سدیم است که نقش مهمی در رژیم غذایی ما دارد. اهمیت آن فقط برای عطر و طعم غذا نیست بلکه باعث می‌شود عضلات و اعصاب ما درست کار کنند و این به بدن کمک می‌کند تعادل مناسبی داشته باشند؛ اما وقتی مقدار سدیم افزایش پیدا کند اغلب باعث افزایش فشار خون می‌شود. به مرور زمان، فشار خون بالا می‌تواند پیامدهای جدی و خطرناکی مانند سکته مغزی، حمله قلبی، بیماری کلیوی و سایر مشکلات سلامتی را در زندگی ایجاد کند.

روزانه کمتر از ۲.۳ گرم سدیم برای بدن کافی است (یعنی حدود یک قاشق چای خوری نمک). مقدار ایده‌ آل آن برای اکثر بزرگسالان کمتر از ۱.۵ گرم است. با این حال، اکثر بزرگسالان بیشتر از این مقدار را دریافت می‌کنند.

کنترل اشتها بسیار پیچیده است. اگر رژیم گرفته‌اید و سعی دارید مقدار غذای خود را کم کنید اما احساس گرسنگی گریبان شما را رها نمی‌کند، احتمالا کم کردن نمک طعام می‌تواند به شما کمک کند. حتی شاید لازم باشد نمک را از برنامه‌ی غذایی خود را حذف کنید.

استخوان ها

ترشح بیش از حد کلسیم به ادرار، خطر پوکی استخوان رو افزایش می دهد. این کلسیم که از استخوان‌ها برداشته شده و وارد ادرار شده است، به مرور زمان به خالی شدن بافت استخوانی به خصوص در زنان یائسه، منجر می‌شود.

قلب

با توجه به اینکه نمک اضافی باعث حبس شدن مایعات در بدن می‌شود، فشار خون فرد افزایش پیدا می‌کند. افزایش فشار خون، عامل بسیاری از خطرات جسمی مثل سکته و نارسایی قلبی می‌باشد. گرچه فشار‌ خون به طور طبیعی با افزایش سن، زیاد می‌شود؛ اما اگر مصرف نمک را کاهش بدهیم، می‌توانیم در سنین بالا هم از افزایش شدید فشار خون، جلوگیری کنیم.

کلیه‌ها

سدیم نقش کلیدی در ایجاد تعادل در مقدار مایعات بدن، ایفا می‌کند و این کار را از طریق پیام‌هایی که به کلیه‌ها می‌فرستد، انجام می‌دهد. به این ترتیب، کلیه‌ها می‌دانند که چه مقدار از آب را دفع کرده و چه مقدار از آن را در بدن، نگه دارند. اگر مقدار سدیم مصرفی زیاد باشد، عملکرد کلیه‌ها دچار اختلال شده و آب کمتری از بدن دفع می‌شود. افرادی که در مصرف سدیم، زیاده‌روی می‌کنند، کلسیم بیشتری هم از طریق ادرار دفع می‌کنند و به همین دلیل، مستعد ابتلا به سنگ کلیه هستند.

معده

افراط در مصرف نمک، زخم های معده را شدیدتر می کند و حتی می تواند به پیشرفت سرطان معده منجر شود.

بعضی از خواص نمک
  • نمک یک آنتی هیستامین طبیعی می‌باشد.
  • برای جلوگیری از کرامپ یا گرفتگی عضلانی مفید است.
  • جهت جلوگیری از ریزش بزاق در حین خوابیدن موثر می‌باشد.
  • برای ساخت استخوان مهم است. یکی از مهم ترین دلایل پوکی استخوان، کمبود نمک و آب می‌باشد.
  • برای تنظیم خواب مهم است و به عنوان یک هیپنوتیسم طبیعی عمل می‌کند.
  • نمک قسمتی از درمان بیماران دیابتی می باشد.
  • استفاده از نمک بر روی زبان، موجب توقف سرفه‌های خشک می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *