نوشیدنی ها

کامبوچا و خواص درمانی آن چیست؟

کامبوچا اکسیری بی همتا از عهد باستان

نوشیدنی که در دست دارید یک نوشیدنی تخمیری فراسودمند ، پروبیوتیک ، و ارگانیک با خواص درمانی متعدد می‌باشد که طی سالیان اخیر شهرت و محبوبیت فراوانی در میان طرفداران و دوستداران تغذیه سالم در سراسر جهان پیدا کرده و این محبوبیت در ایران نیز رو به افزایش است. با توجه به کاهش تنوع نوشیدنی های سالم ، ارگانیک و فراسودمند از سبد غذایی خانواده های ایرانی و کشش آها به مصرف بی رویه نوشابه های مضر ، این نوشیدنی مغذی و پروبیوتیک برای اولین بار در ایران بصورت ارگانیک ( فاقد هرگونه افزودنی های شیمیایی ) و تحت لیسانس معتبرترین تولید کننده نوشیدنی های ارگانیک در آلمان شرکت فولکل (Voelkel) تولید شده است. در ادامه با تاریخچه کامبوچا ، خواص درمانی و همچنین نکاتی چند در رابطه با نحوه استفاده آن آشنا خواهید شد.

کامبوچا چیست؟

محققین بر سر تاریخچه و منشاء اصلی پدید آمدن نوشیدنی تخمیری کامبوچا اختلاف نظر دارند. اغلب براین باورند که این نوشیدنی باستان معجزه گر حدود ۲۰۰ سال قبل از میلاد ،اولین بار در منچوری ، منطقه ای در شمال کشور چین ، پدید آمده است و سپس از راه خطوط بازرگانی به ژاپن ، کره ، هند و روسیه انتقال یافته و در آنجا عمومیت پیدا کرده است. عده‌ای دیگر معتقدند که کامبوچا اولین بار در گارساک ، منطقه ای واقع در روسیه پدید آمده است. شواهد حاکی از آنست که مردم آسیا صد ها سال است کامبوچا را به عنوان یک داروی طبیعی برای پیشگیری و درمان بسیاری از بیماری ها می‌نوشند.
این نوشیدنی به نام های مختلف شناخته می‌شود. در مناطق مختلف نام هایی همچون گل روسی ، ژله روسی ،قارچ روسی ، قارچ ژاپنی ، اسفنج ژاپنی و قارچ شراب هندی برای آن بکار رفته ست. قارچ خارق العاده ، قارچ جادویی ، قارچ قهرمان ، قارچ طول عمر ، چای خدایی و ژله ی نقرس دیگر نام های آن بشمار می‌آیند. در فرانسه نام “اکسیر طول عمر ” به آن داده شده است که قطعا به خاطر تاثیری است که بر مصرکنندگان داشته است.
جالب اینجاست که در ترکیب اغلب این نام ها از کلمه ی قارچ استفاده شده است ، درحالی که آنچه درحقیقت ما دراختیار داریم یک قارچ نیست ،بلکه یک توده همزیست از تعدادی باکتری و مخمر با شیوه پرورشی مخصوص است که شکلی شبیه قارچ ( یک صفحه صاف ، مسطح و لزج ) دارد.
این قارچ ها ابتدا بصورت ورقه نازکی بر روی سطح نوشیدنی قرار می‌گیرد و سپس با هر فرآیند تخمیر یک لایه جدید بروی این صفحه ایجاد می‌شود و ضخیم تر می‌شود. فرایند تخمیری به مدت ۷ الی ۱۴ روز بطول می‌انجامد.
مواد مفیدی که از تخمیر کامبوچا حاصل شده و در فرآیند شیمیایی بدن نقش مهمی ایفا می‌کنند عبارتند از اسید گلوکورونیک ، اسید گلوکونیک ، اسید استیک ، اسید کربنیک ، اسید لاکتیک ، اسید اگزالیک ، اسید مالیک ، اسید بوتیریک ، اسید پروبیوتیک ، اسید آسکوربیک ، اسید سوکسینیک ، اسید نوکلئیک ، اسید ایتاکونیک ، آنتی بیوتیک ، فروکتوز ، ویتامین C ، ویتامین D ، ویتامین های گروه B  شامل B2 ، B1 ، B12 ، B9 ، B6 ، B3، خصوصا در غرب تحقیقات زیادی روی این نوشیدنی صورت گرفته و امروزه این نوشیدنی فراسودمند و طبیعی در اروپا و آمریکا بسیار مورد استفاده قرار گرفته و طرفداران بیشماری پیدا کرده است.

خواص درمانی کامبوچا چیست؟

باور این که یک نوشیدنی طبیعی تا این حد فهرستی طولانی از فواید سلامتی را به همراه دارد دشوار است. اما امروزه دانشمندان و محققان از سراسر دنیا ، به خصوص روسیه و آلمات تحقیقات زیادی درباره ی این نوشیدنی پروبیوتیک انجام داده اند که نتیجه به دست آمده موجب شگفتی است.
طبق این تحقیقات تاکنون برای نوشیدنی فرادسومند و مغذی که حاوی آنزیم های ، اسیدهای آمینه ، آنتی اکسیدان ها است در ادامه تعدادی از آن ها ( به همراه اسامی و سال نشر منابع و مآخذ علمی مربوط ) به صورت خلاصه شرح داده می‌شود. برای توضیحات بیشتر و همچنین ملاحظه لیست کامل منابع و مآخذ علمی نامبرده لطفا به وب سایت شرکت مراجعه فرمایید.

اسید گلوکورونیک و خاصیت سم و رسوب زدایی و ضد سرطان

اسید گلوکورونیک یکی از ترکیبات مهم نوشابه کامبوچاست که به دلیل خاصیت سم زدایی اش از اهمیت بسیاری برخورد دار است. این اسید در آزمایشگاه به طور مصنوعی قابل تولید نیست ،اما کبد یک انسان سالم قادر است آن را تولید نماید. اسید گلوکورونیک در بدن انسان به عنوان یک پادزهر عمل می‌کند و قادر است سموم و رسوبات مضر را حل نموده و از طریق سیستم دفع آن ها را از بدن خارج سازد. تاکنون کامبوچا تنها منبع غذایی شناخته شده است که حاوی اسید گلورونیک است . با توجه به این مسئله که امروزه  مردم در شرایط آلودگی شدید محیط زیست زندگی می‌کنند، غذا ها و نوشیدنی های آلوده به مواد شیمیایی ، الکل ، توتون ، مواد غذایی کنسرو شده ، غذای مانده ، آب و گیاهانی که از طریق کودهای شیمیایی و مواد دیگر آلوده شده اند و همچنین رسوبات باقیمانده از فرآیندهای متابولیسمی ، تخمیری و تجزیه پروتئین های حیوانی در بدن ، مواد مضری از خود بجا می‌گذاردند که سلامتی کبد، خون و سلول ها را به خطر انداخته و سرطان زا هستند. به دلیل عدم توانایی کبد در تولید اسید گلوکورونیک به میزان کافی، آلودگی های ایجاد شده در بدن باعث بیماریهای مختلف و مهلک می شود.
اسید های ارگانی مفید در نوشیدنی کامبوچا ، به ویژه بالا بودن میزان اسید گلوکورونیک در آن نقش بسزایی در دفع این رسوبات و سموم داشته و خاصیت درمانی به خصوص سم و رسوب زدایی و ضد سرطان بودن کامبوچا را توجیه می‌کند. این نتیجه ای است که تعدادی از محققین در سراسر دنیا و همچنین در ایران ضمن تحقیقاتی خود به آن رسیده‌اند.
گزارشات حاکی از آن است که مصرف روزانه یک لیتر کامبوچا بعنوان یک مکمل درمانی در توقف پیشرفت سرطان برخی افراد نامدار نظیر کارل کار سنتر ( carl carstens) رئیس جمهور اسبق آلمان ، aleksandr Solzhenitsyn روسی ( برنده جایز نوبل ادبیات ) و رونالد ریگان رئیس جمهور اسبق ایالات متحده نقش مثبت و بسزایی داشته است.
وجود اسید گلوکورونیک در کامبوچا بیشتر از هر چیزی دیگری مورد توجه سرطان شناسان قرار گرفته است. دکتر رودولف اسکلنر یکی دیگر از متخصصین به نام کامبوچا است. وی بدلیل نحوه تراپی و درمان های مختلف سرطان ( خصوصا در مراحل ابتدائی ) که در آن کامبوچا را بعنوان یک مکمل درمانی مهم تجویز می کرد مشهور است. دکتر یوزف ایسلس آلمانی یکی از برجسته ترین متخصصان درمان سرطان بیش از ۱۶۰۰۰ بیمار سرطانی ، کامبوچا را بعنوان بخشی از برنامه ی درمانی بیماران سرطانی خود معرفی نموده که همواره تاثیر بسیار مثبتی بر روی آن ها داشته است.
همچنین دکتر لودویجکس هلندی نویسنده کتاب ( زندگی بدون سرطان ) معتقد است که یک دلیل از بین رفتن گلبول های قرمز خون برهم خوردن میزان اسید خون است. بنابراین کامبوچا نه تنها باعث بهبود و تسریع در دفع هرچه بیشتر سموم بدست آمده از متابولیسم داخل بدن می گردد بلکه میزان اسیدیته خون را نیز تنظیم می کند و این دو فاکتور در پیشگیری و درمان سرطان نقش بسزایی دارند.
خاطرنشان می گردد با توجه به نتایج تحقیقات پژوهشگران و همچنین اظهارات پزشکان متخصص که در اینجا به برخی از آن ها اشاره گردید ، کامبوچا به تنهایی بعنوان عامل درمانی سرطانی معرفی نمی شود بلکه به دلیل ترکیب خاص و دارا بودن اسید گلوکورونیک و خواص متعدد ضد سرطان ( از قبیل سم زدایی ، آنتی اکسیدانی ، تنظیم متابولیسم بدن ، انرژی زایی ، تقویت سیستم ایمنی و غیره ) می توان از آن بعنوان یک بازدارنده قوی در جهت پیشگیری از سرطانی شدن سلول ها و توقف رشد سلول های سرطانی و همچنین بعنوان یک مکمل درمانی موثر و مثبت جهت درمان سرطان یاد نمود.

خواص آنتی اکسیدانی کامبوچا

آنتی اکسیدان ها برای سلامت بدن بسیار لازم و ضروری هستند بدین صورت که خواص سم زدایی داشته و به پاکسازی کبد کمک شایانی می کنند و از ابتلا به بیماری های قلبی عروقی ، سرطان و دیگر بیماری های ناشی از آسیب های سلولی پیشگیری می کنند. بهترین منبع آنتی اکسیدان ها ، میوه ها و سبزیجات تازه هستند اما کامبوچا نیز یکی از منابع خوب و طبیعی آنتی اکسیدان ها محسوب می‌شود.
کامبوچا سرشار از آنتی اکسیدان هایی نظیر ویتامین های C و E ،بتاکاروتن و سایر کاتنوئیدهاست. متخصصان دریافته اند که میزان فعالیت آنتی اکسیدان های موجود در کامبوچا صد برابر بیشتر از ویتامین C و ۲۵ برابر بیشتر از ویتامین E است.
از طرف دیگر ما هر روزه در معرض مقادیر اندکی از تشعشات ناشی از منابع طبیعی ( عناصر موجود در خاک یا پرتوهای خورشیدی ) و منابع طبیعی ( دستگاه های الکترونیکی مانند مایکروفر ، تلویزیون ، کامپیوتر ،  تلفن ثابت و همراه ، تجهیزات آزمایشگاهی و درمانی پزشکی مثل دستگاه های اشعه ایکس ) وسایر تشعشات استاندارد و یا غیر استاندارد قرار می‌گیریم. اثرات تدریجی نامطلوب این تشعشعات و امواج مختلف بر سلول های بدن انسان بارها در محافل علمی مورد بحث و بررسی قرارگرفته است. بطور کل بارش این تشعشعات و امواج موجب اختلال درمتابوبیسم ( سوخت و ساز ) سلول های بدن و در نتیجه عدم دفع کامل سموم داخل سلول ها می‌شود زیرا غشای سلول های وابسته به دستگاه گوارش خونه و سیستم عصبی آسیب دیده و سلول ها نمی‌توانند فعالیت طبیعی خود را انجام دهند. سه مطالعه و تحقیق در سال های اخیر در این رابطه نشان داده است که کامبوچا بدلیل خاصیت بالای آنتی اکسیدانی خود باعث پیشگیری این صدمات سلولی و همچنین بازسازی و احیاء سلول های صدمه دیده میشود.

درمان ورم و مشکلات فصلی ،روماتیسم و نقرس

اسید گلوکزونیک موجود در کامبوچا در بدن قابلیت تبدیل به گلوکزامین ،کندروتئین سولفات و سایر پلی ساخاریدها وگلوکوپروتئین های مرتبط با مفاصل ،کلاژن و مایع نرم کننده حرکت مفاصل میشود.این نوشیدنی همچنین سبب بهبود التهاب و ورم مفاصل و علائم روماتیسم و نقرص میشود.

افزایش سلامت دستگاه گوارش، کمک به هضم غذا و تقویت جداره روده ها

طبق گزارشات پرفسور لیندنر و پروفسور لاکویتس از آلمان نوشیدنی کامبوچا باعث افزایش میزان فلور روده شده و به هضم غذا و همچنین حفظ تعادل PH بدن یاری میرساند.به این صورت که فعالیت روده ها برای تجزیه ی مواد غذایی کاهش میابد زیرا باکتری های موجود در کامبوچا ترشح اسید معده راکه از اعضاء مخاطی آسیب میرساند کاهش دهد.در واقع تاثیر درمانی کامبوچا معادل با داروی امپرازول تشخیص داده شده است.فعالیت های آنتی اکسیدانی کامبوچا همچنین از پوشش داخلی معده محافظت میکند. تحقیقات نشان داده است قارچ کامبوچا به شکل موثری زخم های دستگاه گوارش را درمان میکند.

کنترل و کاهش وزن از طریق تنظیم متابولیسم

وجود ناهنجاری و ضعف در سیستم گوارش ، هضم غذا و همچنین متابولیسم ( سوخت و ساز)بدن از جمله دلایل اضافه وزن و چاقی است.پرفسور کارل هاینز شمیت رئیس بخش طب پیشگیری در دانشگاه توبینگلن آلمان معتقد است آنزیم های موجود در کامبوچا به تنظیم متابولیم و همچنین سلامتی و تقویت سیستم گوارش و در نتیجه هضم بهتر غذا کمک می‌کنند.بنابراین این کامبوچا بعنوان یک مکمل موثر در رژیم غذایی و کنترل و کاهش وزن معرفی شده است. گونتر فرانک آلمانی در کتاب خود از افرادی گزارش می‌دهد که با نوشیدن کامبوچا هفته یک و نیم کیلو کاهش وزن داشته اند.

کامبوچا برای ورزشکاران ، انرژی زا و برطرف کننده گرفتگی عضلات

کامبوچا آهن موجود در چای سیاه را آزاد میکند که این مسئله به افزایش هموگلبین خون کمک نموده و انتقال اکسیژن به بافت ها را افزایش می‌دهد.این نوشیدنی میزان جذب آهن بدن را از سایر سبزیجات حاوی آهن میدهد.نتایج تحقیقی که در آلمان بر روی ورزشکاران حرفه ای با تمرینات سخت و فشرده صورت گرفته نشان داد،ورزشکاران که کامبوچا مصرف می‌کردند به دلیل آنزیم های موجود در این نوشیدنی از هرگونه گرفتگی های عضلانی که قبلا دچار آن می شدند دورمانده اند. طبق تحقیقات و آمار دکتر اریش ربهولتس میتوان با کامبوچا تا ۶۶ درصد افزایش راندمان وکارایی را بدست آورد

تقویت سیستم ایمنی بدن و درمان عفونت ها

برخی از محققان نظیر باربانسیک و خانم پرفسور دانیل جان از روسیه بر این عقیده هستند که کامبوچا به دلیل واجد بودن ترکیباتی مانند اسید استیک یک آنتی بیوتیک طبیعی محصوب می‌شود و محیطی فراهم می‌کند ، باکتری های آسیب رسان پیشگیری می‌کند،باکتری مفید را حفظ و سلول های دفاعی بدن را افزایش می‌دهدو در نتیجه با ازبین بردن عفونت ها میتواند سیستم ایمنی بدن را سالم و قوی نگه دارد.

کامبوچا و ایدز

با توجه به خاصیت انرژی زایی کامبوچا و نیز تقویت سیستم ایمنی بدن ،گزارش برخی انجمن های ایدز و پزشکان در آمریکا از بیمارانی که ایدز داشته اند نشانگر این بوده است که این بیماران با مصرف کامبوچا احساس انرژی مقاومت و هوشیاری بیشتری پیداکرده اند. همچنین نتایج آزمایشات حاکی از آن است که مواد موجود در کامبوچا از جمله اسید اوسنیک می‌تواند در نقش یک پادزهر عمل کرده و ویروس های مضر را از فعالیت باز دارد،میزان آنتی ژن ۲۴-P( پروتئینی که جزئی از ساختمان اچ آی وی به شماره میرود)را معکوس سازد و باعث بالا رفتن سلول های (یا همان لنفوسیت تی از انواع سلول های سیستم ایمنی بدن ) شده و افزایش وزنی در حدود پنج الی هفت کیلوگرمی در بیماران ایجادکند که جملگی علائمی از کاسته شدن عوارض و بهبود بیماری می‌باشد.

بهبود سیستم عصبی

کامبوچا محتوی اسیدهای آمینه مختلف،آلکالوئیدهای متیل زانتین (کافئین ،تتوفیلین و تئوبرومین)،اسید اسکوربیک(ویتامین C)و ویتامین های گروهB(شامل اسید فولیکB9)است که این ترکیبات برای متابولیسم طبیعی سیستم عصبی حیاتی هستند.این ترکیبات در سردردها و اضطراب،به کمک سیستم عصبی آمده و از بروز حملات صرع جلوگیری می‌کنند.

کامبوچا و درمان آسم

مصرف روزانه کامبوچا برای مبتلایان به آسم مفید است.این نوشیدنی حاوی تئوفیلین است که سبب گشادشدن نایژه می‌شود.دوز درمانی تئوفیلین روزانه ۰،۱۸تا یک گرم است.تنها یک فنجان کامبوچا محتوی ۱،۴۴ میلی گرم از این ماده است.

کامبوچا سرشار از ویتامین B و C و D

نوشیدنی کامبوچا علاوه بر داشتن باکتری های مفید ، حاوی ویتامین هایی مانند B و C و D نیز است. ویتامینB موجود در کامبوچا باعث تسکین و کاهش استرس شده و همچنین میل و اشتهای عصبی را نیز کاهش می‌دهد.این ویتامین همچنین خطر بروز بیماری های قلبی عروقی را کاهش داده و به تقویت حافظه کمک می‌کند. میزان ویتامین C بالای کامبوچا نیز به تقویت سیستم ایمنی بدن،کاهش بیماری های قلبی عروقی و بهبود سلامت چشم کمک شایانی میکند. و علاوه بر این ویتامین D موجود در کامبوچا برای استخوان ها و پوست نیز مفید است.

جلوگیری از تصلیب شرائین ( گرفتگی عضلات)،کاهش کلسترول خون و بهبود عملکرد عروق

نتایج محققین آلمانی حاکی از آن است که مصرف کامبوچا به میزان قابل توجهی باعث افزایشHDL (کلسترول خوب) و کاهش میزان تری گلیسیرید و LDL ( کلسترول بد)می‌شود.همچنین مطالعات دکتر مادااس نشان داد که آنتی اکسیدان های موجود در کامبوچا به احیاء و بازسازی دیواره سلولی رگ های خونی کمک می‌کند.سایر محققین و پژوهشگرانی که تاثیر مثبت کامبوچا بر تصلیب شرایین را گزارش داده اند عبارتند از:پروفسور ویشوفسکی، رئیس سابق دانشکده داوسازی پراگ، دکتر مکسیم بینگ ،دکتر مولندا و محقق روسی باربانسیک.

کاهش معده درد

کامبوچا یک نوشیدنی تخمیری است که به هضم غذا کمک می‌کند.در نتیجه با کمک به پیش هضم از طریق برخی آنزیم های موجود در کامبوچا ، از فعالیت پانکراس (لوزامعده)کاسته شده و نیاز به تولید مایعات گوارشی کمتری در معده است.همچنین این نوشیدنی به حفظ PH روده ها و افزایش باکتری های خوب کمک زیادی می‌کند.لذا برای افرادی که از درد معده ،سندرم روده تحریک پذیر، بیماری کرون،بیماری سلیاک و کاندیدوز رنج می‌برند می‌تواند مفید واقع شود.

درمان کم خونی

افزایش جذب آهن بدلیل وجود ویتامینC و همچنین اسیدهای ارگانیک موجود در کامبوچا میسر می‌گردد و قابل توصیه متخصصین به ویژه به افراد مسن و گیاه خواران جهت جلوگیری از فقر آهن در آن ها است.

تنظیم میزان قند خون و مفید برای دیابت

اگرچه این نوشابه حاوی شکر است ولی طی فرآیند تخمیر، شکر آن به اسید های مفید که منشاء خواص درمانی کامبوچا هستند تبدیل می‌شود .لذا برای بیماران دیابتی نه تنها مشکلی ایجاد نمی‌کند بلکه توصیه نیز شده است زیرا خاصیت آنتی اکسیدانی کامبوچا باعث کاهش سطح قندخون می‌شود.علاوه بر موارد نامبرده فوق ، در کتاب و مقالات منتشر در رابطه با کامبوچا خواص درمانی ذیل نیز گزارش شده اند:

 • کاهش ناراحتی های قلبی و جلوگیری از سکته های قلبی
 • تقویت قوای میل جنسی با افزایش هورمون های مربوط
 • بهبود نارسایی های کلیه،سم زدایی و پیشگیری از تولید سنگ کلیه
 • تنظیم فشار خون و درمان فشارخون بالا و سرگیجه های مربوط
 • پیشگیری از نشانه های نامطلوب یائسگی
 • درمان آب مروارید
 • بهبود ضعف اعصاب ، سردرد و سرگیجه ،خستگی و اختلال بی خوابی
 • رفع سریع یبوست و بهبود بواسیر
 • درمان آبله و جوش ،زونا و انواع آبسه
 • کاستن عوارض و بهبود بیماری MS مخفف(اسکلروز چندگانه)
 • درمان کبد چرب و جلوگیری از اسیدی شدن کبد
 • بهبود التهابات شکم،کرامپ های عضلانی ،گاز و نفخ
 • کاهش چین و چروک پوست و شادابی و طراوت بخشیدن به آن بدلیل مخمرهای و آنزیم های موجود
 • کاهش ریزش موها،جلوگیری از تاسی سر و سفید شدن موهای سفید
چند نکته در رابطه با مصرف نوشیدنی کامبوچا
 • کامبوچا را به صورت خنک بنوشید تا طعم واقعی یک نوشابه طبیعی را تجربه کنید.
 • کامبوچا را در معرض تابش مستقیم نور آفتاب قرار ندهید.
 • شما می‌توانید کامبوچا را در هر ساعتی از شبانه روز به هر میزانی که مایل باشید میل نمایید.در کشور و مناطقی که کامبوچا رواج پیدا کرده یا به صورت سنتی استفاده می‌شود،افراد روزانه نیم الی یک لیتر کامبوچا مصرف نموده و آنرا جایگزین بسیاری از نوشیدنی های کم خاصیت و یا مضر (حاوی افزودنی های شیمیایی)کرده اند.
 • بعضی آثار و خواص درمانی بعد از مصرف چند روز و برخی دیگر بعد از چند هفته و یا چند ماه نمایان می‌شود.
 • عوارض جانبی در رابطه با مصرف کامبوچا گزارش نشده است . در آغاز (روزهای اول)به افرادی که معده آنها از حساسیت بیشتری برخورد دار است توصیه می‌شود. جهت احتیاط و نیز همزیستی تدریجی این نوشیدنی و اسید های ارگانی آن با معده و سلول های بدن به نسبت میزان کمتری(مثلا یک الی دو فنجان در روز) مصرف شود و به تدریج می‌توان آن را به نیم الی یک لیتر در روز افزایش داد.
 • افرادی که ناراحتی گوارش معده دارند، بهتر است شربت کامبوچا را با معده خالی میل نکنند، زیرا ممکن است، باعث دل پیچه و یا سوزش سر معده شود،ترجیحا توصیه می‌شود شربت کامبوچا را وسط غذا و یا کمی بعد از فاصله غذایی میل نمایند.
 • مادران باردار و شیرده و نیز نوزادان (زیر یکسال) نباید کامبوچا را بنوشند زیرا یک طرف کامبوچا حاوی آنزیم های مختلفی می‌باشد که برای نوزادان قوی و قابل هضم نیست از طرف دیگر بدلیل خاصیت سم زدایی و چربی سوزی کامبوچا ، امکان دفع این سموم آزاده شده از طریق شیر مادر وجود دارد. کامبوچا باعث پاکسازی کبد ، کلیه ، و سیستم گوارش می‌شود و این موارد برای نوزادان که در حال رشد می‌باشد هنوز مناسب نیست.
 • اندک بوی سرکه‌ی استشمام شده از کمبوچا ناشی از وجود اسید استیک آن است.همچنین کامبوچا طبیعی و بدون مواد نگه دارنده تولید اندکی گاز می‌کند.بنابراین تورم جزئی بطری های کامبوچا بعد از مدتی به دلیل اندک تولید گاز و یا ترش مزه شدن احتمالی آن ناشی از فاسد شدن نیست بلکه کاملا طبیعی است
 • علت تولید رسوبات بر سطح کامبوچا ادامه‌ی فعالیت میکروارگانیسم های زنده و پروبیوتیک در کامبوچا است.بنابراین چنانچه این رسوبات برایتان خوشایند نیست می‌توانید قبل از مصرف کامبوچا آن را از صافی عبور دهید.
مجوز و استانداردها

شرکت آراسپ با رعایت دقیق و کامل قوانین  و استاندارد های بهداشتی و صنایع غذایی بین الملل و همچنین سازمان غذا و دارو ایران موفق شده است این نوشیدنی را برای اولین بار در ایران بصورت ارگانیک و تحت لایسنس کشور آلمان عرضه نماید.
مجوزها و استداند های معتبر داخلی و بین المللی این نوشیدنی عبارتند از:

 1. پروانه ساخت از سازمان غذا و دارو ایران
 2. نشان استاندارد از موسسه جهانی حلال
 3. نشان استاندارد ملی ارگانیک ایران
 4. نشان استاندارد بین الملل مدیریت کیفیت مواد غذایی از کانادا
 5. نشان استاندارد بین المللی مدیریت کیفیت مواد غذایی از کانادا
 6. نشان استاندارد کشور روسیه
 7. نشان استاندارد کشور های آسیای میانه
 8. تحقیقات و آثار منتشره در رابطه با کامبوچا

تاکنون تحقیقات زیادی در رابطه با کامبوچا توسط محققین علوم مختلف در سراسر دنیا صورت گرفته که منجر به چاپ صدها مقاله و کتاب به زبان های مختلف شده است. بعضی از این آثار در کشور های خود بسیار مورد استقبال قرار گرفته و بعنوان پرفروش ترین کتاب شناخته شده اند،همانند اثر گونتر فرانک ،محققین سرشناس و معروف آلمانی در زمینه کامبوچا که تاکنون ۳۰ زبان دنیا ترجمه شده است.در ایران نیز تاکنون چندین کتاب و مقاله و پژوهشگران و محققین ایرانی منتشر شده است.

درباره شرکت آراسپ

با توجه به کاهش تنوع نوشیدنی های سالم ،ارگانیک و فراسودمند از سبد غذایی خانوادهای کشور ما و کشش آن ها به سمت مصرف بی رویه ی نوشابه های مضر و هم چنین از آن جایی که جهان روبه سوی غذاها و نوشیدنی های فراسودمند،ارگانیک و مغذی است، شرکت آراسپ بر آن است تا با ارائه ی نوشیدنی هایی در حوزه سلامت و ارگانیک ، قدمی در جهت ارتقای سلامتی هموطنان بردارد.
شرکت یکتا آراسپ شرق با نام تجاری ( آراسپ) دارنده ی نمایندگی انحصاری چند شرکت و برند معتبر اروپایی در زمینه ی نوشیدنی های فراسودمند و ارگانیک با شعار( ارگانیک بنوشید ، سالم بمانید)فعالیت می‌کند.
نوشیدنی های ارگانیک فاقد هرگونه افزودنی ها و مواد نگدارنده ی شیمیایی می‌باشند و در کشت مواد اولیه آنها هیچگونه کود و سموم شیمیایی برای دفع آفات و یا تغییرات ژنتیکی غیر مجاز اعمال نمی‌شود. متاسفانه جای این گونه نوشیدنی ها که در اروپا،آمریکا و برخی کشور های آسیایی توسعه یافته رواج چشمگیری داشته و رو به افزایش است، درکنار صدها نوع نوشیدنی وارداتی  و یا تولیدی در کشور ما بسیار خالی است. و اما نوشیدنی های فراسودمند  به آندسته از نوشیدنی ها گفته می‌شود که علاوه بر تامین هدف اولیه از مصرف نوشیدنی که رفع عطش، تامین انرژی و حفظ بقاست،در گام بعدی موجب بهبود و افزایش سلامت و کاه احتمال بروز بیماری های مزمن شود.این نوشیدنی حاوی ویتامین ها، آنتی اکسیدان ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن هستند که موجب افزایش سلامت گردیده و به همین دلیل به آن ها فراسودمند گفته می‌شود.یکی از نوشیدنی های پروبیوتیکی هستند که کامبوچا از آن دسته است.
شرکت آراسپ نوشیدنی مغذی و پروبیوتیک کامبوچا را برای اولین بار در منطقه بصورت ارگانیک (فاقد هرگونه افزودنی های شیمیایی)تحت لیسانس معتبرترین تولید کننده نوشیدنی های ارگانیک در آلمان (شرکت فولکل) و با برند آلمانی Froods تولید می‌نماید. آراسپ کشت ارگانیک کامبوچا را بصورت مستمر از آلمان وارد می‌کند و سایر مواد اولیه لازم از قبیل چای سبز، چای سیاه، و شکر قهوه ای (شکر خام نیشکر) نیز عاری از هرگونه سموم شیمیایی تغییرات ژنتیکی و سایر ترکیبات غیر مجاز و ناسالم که در تولید محصولات ارگانیک جایگاهی ندارند می‌باشد.چای سبز و سیاه ارگانیک مصرف شده در این نوشیدنی بر اساس استانداردهای جهانی ارگانیک، تولید گردیده و فاقد هرگونه رنگ و اسانس شیمیایی است.این نوشیدنی گواهی و نشان استاندارد ملی ارگانیک ایران را دارا می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *